Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Merkel w opałach

Niemiecka chadecja z kretesem przegrała niedzielne wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii. Wybory landowe rzadko budzą zainteresowanie w Europie, ale Nadrenia to najludniejszy kraj związkowy Niemiec, a tamtejsze elekcje uchodzą za barometr nastrojów politycznych w całym kraju. Zwłaszcza gdy głosowanie odbywa się na rok przed wyborami do Bundestagu, a pozycja partii rządzącej jest niepewna. Wybory w Nadrenii wygrali socjaldemokraci i wbrew prognozom nie są skazani na wielką koalicję z chadekami – Zieloni zebrali dość głosów, by zapewnić opozycji większość w Landtagu w Düsseldorfie.

Czy podobna koalicja przejmie w przyszłym roku rządy w Berlinie? Bardzo możliwe. Angela Merkel pozostaje najpopularniejszym politykiem w kraju, ale trend odwrócił się przeciwko niej. Sama kończy już drugą kadencję na stanowisku kanclerza, a kampanię w Nadrenii prowadził jej namaszczony następca, minister środowiska Norbert Röttgen. Co gorsza poległ, proponując mieszkańcom landu politykę zaciskania pasa, którą Merkel ordynuje dziś całej Europie. A to osłabia jej pozycję względem nowego prezydenta Francji, który żąda zaniechania ostrych oszczędności i skupienia się na wzroście.

Jakby tego było mało, przegrana w Nadrenii zbiega się z ponownym wybuchem kryzysu wokół Grecji (czytaj obok). W ubiegłym tygodniu szefowie banków centralnych strefy euro prześcigali się w deklaracjach, że wspólna waluta przetrwa przywrócenie drachmy. Jeśli do tego dojdzie, będzie to klęska polityki antykryzysowej Merkel i gwóźdź do trumny jej koalicji w Berlinie.

Polityka 20.2012 (2858) z dnia 16.05.2012; Flesz. Świat; s. 10
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Nowe szaty tyrana. Dlaczego Putin zaatakował i co go dziś przeraża?

Sergei Guriev, profesor ekonomii, były doradca prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i były główny ekonomista EBOiR, o tym, co może czekać Putina i Rosję pod jego dyktatorskimi rządami.

Jacek Żakowski
18.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną