Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Walec Netanjahu

Premier Beniamin Netanjahu (z lewej) zawarł porozumienie z szefem Kadimy Szaulem Mofazem. Koalicja rządowa wzbogaciła się o 28 głosów poselskich. Premier Beniamin Netanjahu (z lewej) zawarł porozumienie z szefem Kadimy Szaulem Mofazem. Koalicja rządowa wzbogaciła się o 28 głosów poselskich. JIM HOLLANDER/EPA / PAP

Jeśli Barack Obama sądził, że uda mu się przycisnąć do ściany Beniamina Netanjahu i zmusić go do bardziej ugodowej polityki w stosunku do Palestyny i Iranu, to od teraz będzie musiał ugryźć się w język, zanim wygłosi słowo ostrej krytyki. Netanjahu wyrósł na taką potęgę, że żadna siła w Waszyngtonie nie jest w stanie zmieść go ze stanowiska. Zakończywszy dni żałoby po śmierci 102-letniego ojca, Netanjahu postanowił przyspieszyć o 16 miesięcy wybory parlamentarne. Sondaże przewidywały totalną klęskę opozycyjnej partii Kadima i zapewniały premierowi i jego koalicjantom większość w Knesecie.

Gdy sprawa zdawała się zamknięta, premier wywinął następną woltę: zawarł porozumienie z nowym przewodniczącym Kadimy, gen. rez. Szaulem Mofazem, który wyrzucił za burtę ideologię swojej partii i przystąpił do obozu rządowego, wnosząc w posagu 28 mandatów poselskich. W rewanżu Netanjahu zaproponował mu fotel wicepremiera. Porozumienie daje Netanjahu 90 głosów w 120-osobowej Izbie Ustawodawczej, sporą wolność w pertraktacjach z partiami religijnymi i wizerunek reprezentanta całego niemal narodu. Palestyńczycy mogą zapomnieć o ustępstwach, a Ahmadineżad o spokojnych nocach.

Polityka 20.2012 (2858) z dnia 16.05.2012; Flesz. Świat; s. 12
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Nowe szaty tyrana. Dlaczego Putin zaatakował i co go dziś przeraża?

Sergei Guriev, profesor ekonomii, były doradca prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i były główny ekonomista EBOiR, o tym, co może czekać Putina i Rosję pod jego dyktatorskimi rządami.

Jacek Żakowski
18.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną