Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Z boku na nogi

Plan postawienia do pionu wycieczkowca „Costa Concordia”. Plan postawienia do pionu wycieczkowca „Costa Concordia”. Polityka

Pechowy wycieczkowiec „Costa Concordia” spoczywa na prawej burcie u włoskich wybrzeży od 13 stycznia i najwyższy czas zacząć go stawiać na nogi. Spośród sześciu scenariuszy armator wybrał plan Amerykanów z Titan Salvage, firmy specjalizującej się w morskich operacjach ratunkowych, oraz Włochów z Micoperi, ekspertów od platform wiertniczych. Operacja właśnie rusza i będzie miała cztery fazy. Po pierwsze, trzeba statek solidnie przymocować do podłoża, aby podczas prac nie zsunął się głębiej. A „CC” waży niebagatelne 44,6 tys. ton. Następnie pod dnem kolosa zbudowany zostanie gigantyczny pomost. Później do lewej burty dospawane zostaną równie gigantyczne zbiorniki. Napełnione wodą sprawią, że statek powróci do pozycji pionowej. Zbiorniki dospawane do prawej burty zapewnią mu stabilność. Po stopniowym opróżnieniu zbiorników „CC” odzyska sterowność i zostanie odholowany do portu. Koszt operacji: 236 mln euro. A jej złożoność tak wielka, że lepiej trzymać kciuki.

Polityka 22.2012 (2860) z dnia 30.05.2012; Flesz. Świat; s. 11
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną