Świat

Przewodnik po sumieniu legionisty

Najpierw był skandal z ojcem Marcialem Macielem. Teraz jest z ojcem Thomasem Williamsem. To księża katolickiego zgromadzenia Legionistów Chrystusa. Prowadzili podwójne życie. Kapłańskie i erotyczne. Założycielowi Legionistów, Meksykaninowi Macielowi zarzucono też, że molestował kleryków, defraudował datki wiernych, był narkomanem. Grzeszył, nie przestając pouczać, jak żyć po chrześcijańsku. Zmarł w niesławie w 2009 r. Zgromadzenie rozwija się dynamicznie w 22 krajach. Ma 800 kapłanów, 2,6 tys. seminarzystów i 75 tys. legionistów świeckich. Watykan Jana Pawła II wiedział o Macielu, ale nie powiedział. W Rzymie krążą plotki, że to sprawa Maciela opóźnia kanonizację Jana Pawła II. Dopiero Benedykt XVI w 2010 r. wyznaczył specjalnego inspektora dla uzdrowienia sytuacji. Na biurkach inkwizycji leżą akta siedmiu spraw. Teraz zgromadzenie, pod naciskiem mediów, ogłosiło w Rzymie, że kolejny legionista ma dziecko. Ojciec Williams to ceniony kościelny profesor teologii i częsty gość w amerykańskiej telewizji, gdzie komentował tematy religijne. Napisał m.in. „Przewodnik po sumieniu chrześcijańskim” i polemikę książkową z tzw. nowymi ateistami. Czy legioniści wiedzieli o podwójnym życiu przystojnego współbrata celebryty? Wygląda na to, że od lat.

Polityka 23.2012 (2861) z dnia 06.06.2012; Flesz. Świat; s. 13

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną