Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Francuzki osądzą Francuzów

Hollande dotrzymał obietnicy i w rządzie jest parytet. Hollande dotrzymał obietnicy i w rządzie jest parytet. SEBA / VISUAL Press Agency / EAST NEWS

W niedzielę we Francji odbyła się I tura wyborów parlamentarnych. Od ich ostatecznego wyniku – tydzień później – zależeć będzie rzeczywista siła nowego prezydenta François Hollande’a. Dotychczas dotrzymał on przynajmniej jednej obietnicy wyborczej: powołał rząd z równą liczbą kobiet i mężczyzn. Tymczasem francuska Krajowa Szkoła Sądownictwa podała, że ponad 80 proc. jej tegorocznych 213 absolwentów stanowią kobiety. Zawód sędziego jeszcze pół wieku temu był wyraźnie zdominowany przez mężczyzn (84 proc. w 1963 r.). Dziś w zawodach prawniczych mężczyźni dominują tylko wśród adwokatów, notariuszy i – już nie tak wyraźnie – w prokuraturze. Natomiast zdecydowana większość sędziów – i to w sądach wszystkich instancji – to kobiety. Niektórzy socjologowie twierdzą, że jeśli obecne tendencje się utrzymają, to w bliskiej przyszłości sędziami we Francji mogą być wyłącznie kobiety.

Polityka 24.2012 (2862) z dnia 13.06.2012; Flesz. Świat; s. 11
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną