Świat

Obcy na ziemi obiecanej

Izrael buduje obóz dla nielegalnych imigrantów

Izraelski żołnierz z uchodźcą z Sudanu, próbującym nielegalnie przekroczyć granicę. Izraelski żołnierz z uchodźcą z Sudanu, próbującym nielegalnie przekroczyć granicę. DAVID BUIMOVITCH/AFP / EAST NEWS
W ciągu pięciu lat do Izraela wjechało 60 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki. W miastach mnożą się na nich ataki, skrajna prawica żąda deportacji, a rząd poszedł na całość: buduje obozy internowania.
Przez ponad pięć lat rząd Izraela przymykał oczy na nielegalną imigrację z Sudanu i Erytrei. Teraz przybysze stają się kozłem ofiarnym rządzącej koalicji.Baz Ratner/Reuters/Forum Przez ponad pięć lat rząd Izraela przymykał oczy na nielegalną imigrację z Sudanu i Erytrei. Teraz przybysze stają się kozłem ofiarnym rządzącej koalicji.

Pożar wybuchł w niedzielę 3 czerwca, dokładnie o trzeciej po północy. Nieznani sprawcy zatarasowali bramę dwupiętrowej rudery przy ulicy Jaffo w Jerozolimie, więżąc w niej nielegalnych, ciemnoskórych lokatorów. Na frontowej ścianie zostawili po sobie graffiti: „Precz z obcymi!”. Policja nie próbowała nawet znaleźć podpalaczy. Byłoby to szukanie igły w stogu siana. Imigranci z Afryki nie mają w Izraelu przyjaciół.

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Obcy na ziemi obiecanej"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020