Świat

Nobel zaciska pasa

Medal Nagrody Nobla z wizerunkiem jej fundatora. Medal Nagrody Nobla z wizerunkiem jej fundatora. Ted Spiegel / Corbis

Kryzys finansowy uderzył rykoszetem w Nagrody Nobla. Tegoroczni laureaci w każdej dziedzinie dostaną 8 mln koron (najczęściej do podziału na dwie czy trzy osoby), zamiast 10 jak w poprzedniej dekadzie. Jest to mniej więcej tyle, ile wynosiła realna wartość pierwszych nagród w 1901 r. Na biednych nie trafiło; laureaci należą z reguły do ludzi majętnych, a liczy się prestiż. Ponadto i tak dostaną więcej w dolarach niż w poprzednich latach, kurs dolara spadł bowiem do 7 koron, a bywało, że dochodził i do 11. Niemniej Fundacja Noblowska, która gospodaruje spadkiem wynalazcy dynamitu, zaciska pasa i ogłosiła program oszczędnościowy. Powodem jest spadek zysku z zainwestowanego kapitału, na co przeznacza się połowę spadku (reszta ulokowana jest w nieruchomościach). Czy nie pójść o krok dalej i w ramach oszczędności nie wstrzymać wypłacania nagrody dla ekonomistów, aż któryś z nich nie znajdzie skutecznej metody, jak unikać zawirowań finansowych powodujących kryzysy?

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Flesz. Świat; s. 6

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną