Świat

Wnuczka i konkubiny

Marion Maréchal-Le Pen - najmłodsza deputowana we francuskim Zgromadzeniu Narodowym. Marion Maréchal-Le Pen - najmłodsza deputowana we francuskim Zgromadzeniu Narodowym. Gerard Julien / AFP

Zgodnie z przewidywaniami francuskie wybory parlamentarne wygrali socjaliści pod wodzą nowego prezydenta François Hollande’a, centroprawica przegrała z kretesem, a skrajna prawica, po 26 latach nieobecności, wróciła do Zgromadzenia Narodowego. Jeden z dwóch mandatów zdobyła wnuczka Jean-Marie Le Pena. 22-letnia Marion Maréchal-Le Pen będzie najmłodszą deputowaną od 1791 r. Jest siostrzenicą szefowej Frontu Narodowego i startowała w okręgu, gdzie jej ciotka miała najwyższe poparcie w wyborach prezydenckich. Sama Marine Le Pen przegrała własny mandat parlamentarny o 114 głosów.

U socjalistów wielką przegraną jest Ségolène Royal – kandydatka prezydencka z 2007 r. i była partnerka Hollande’a nie zdobyła mandatu w La Rochelle. Nie pomogła nawet afera twitterowa wokół pierwszej damy Francji – Valérie Trierweiler, która szczerze nie znosi swej poprzedniczki, wyraziła poparcie dla konkurenta Royal, usuniętego z partii za to, że nie zgodził się ustąpić jej miejsca na liście wyborczej. Porachunki partnerek zaszkodziły wizerunkowi prezydenta, ale porażka Royal uwolniła go od kolejnej niezręczności – konieczności powołania matki czworga swoich dzieci na przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego.

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Flesz. Świat; s. 7

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną