Świat

Londyn jak kanarek

Czy nad Tamizę ściągną wkrótce tłumy bogatych Francuzów? Czy nad Tamizę ściągną wkrótce tłumy bogatych Francuzów? Karl Johaentges / EAST NEWS

Podobno londyński rynek nieruchomości jest jak dawniej kanarek w kopalni: wyczuwa nadchodzącą katastrofę. Chodzi o jego najdroższą część, super prime, czyli obiekty wartości rzędu 5–15 mln funtów. Przed dwoma laty pojawili się tu bogaci greccy klienci, dystansując nawet Rosjan. Wkrótce dołączyli Hiszpanie i Włosi, a ostatnio Francuzi, na zapowiedź François Hollande’a, że wprowadzi 75-proc. podatek dochodowy od miliona euro w górę. Od tego momentu notuje się nawet 40-proc. wzrost zainteresowania stosownymi budynkami. Londyn, nie dość że pod bokiem (a konkretnie 2 godz. i 17 minut od Paryża pociągiem Eurostar), to oferuje bogatym imigrantom bardzo atrakcyjne warunki. Zagraniczni rezydenci nie muszą płacić podatku od przychodów wytworzonych poza Wielką Brytanią.

Ostatnio burmistrz Boris Johnson piękną francuszczyzną zachęcał przedstawicieli francuskiego sektora finansów, aby przeprowadzali się nad Tamizę. 300 tys. Francuzów już tu mieszka, a South Kensington nazywany jest XXI dzielnicą Paryża. Właśnie, po raz pierwszy, wybrali nawet swojego przedstawiciela w Zgromadzeniu Narodowym. To jedna z reform przegranego prezydenta Sarkozy’ego: udział w wyborach 1,5 mln francuskich ekspatów w 11 wielkich zagranicznych okręgach wyborczych. Okręg wyborczy Północna Europa obejmuje także Wielką Brytanię i to francuscy londyńczycy grali tu pierwsze skrzypce.

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Flesz. Świat; s. 7

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną