Świat

Po obu stronach eutanazji

To może być prawdziwy punkt zwrotny. Prezydent François Hollande popiera legalizację eutanazji na ściśle określonych warunkach. Jeśli Francja dołączy do Holandii, Belgii i Luksemburga, gdzie eutanazja jest legalna, dołączą też Niemcy. Tak przynajmniej uważa Ted Goodwin, szef Światowej Federacji Stowarzyszeń za Prawem do Śmierci. Federacja urządziła właśnie w Szwajcarii zjazd z okazji 30-lecia istnienia organizacji Exit, pomagającej nieuleczalnie chorym popełnić tzw. wspomagane samobójstwo. W latach 1998–2009 takich wspomaganych eutanazji obywateli szwajcarskich przeprowadzono prawie 300. Ze szwajcarskiej furtki coraz liczniej korzystają też cudzoziemcy. W ośrodku Dignitas w minionej dekadzie 1169 osób, głównie z Niemiec (664), Francji i Wielkiej Brytanii. To się oczywiście nie wszystkim podoba. I w Szwajcarii, i na świecie.

Przeciwnicy legalizacji eutanazji zwołali swój zjazd do Zurychu w tym samym czasie, gdy trwała tam konferencja działaczy proeutanazyjnych. To przejaw toczącej się globalnej wojny kulturowej. Po obu stronach są ludzie religijni i niereligijni. Jednym i drugim chodzi o godność i prawa człowieka, ale inaczej interpretowane. Działacze z Koalicji Przeciwko Eutanazji wielki problem widzą w tym, że ich zdaniem ludzie pod presją rozmaitych okoliczności godzą się oddać swoje prawo do śmierci innym. Jednak w samej Szwajcarii, po zażartej debacie, w 2010 r. odrzucono w referendum projekt zakazu „turystyki eutanazyjnej”. Rok później rząd federalny zarzucił plany zaostrzenia obecnego prawa eutanazyjnego.

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Flesz. Świat; s. 7

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną