Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Irak goni Arabię Saudyjską

Pola naftowe w miejscowości Basra - 420 km na południowy wschód od Bagdadu. Pola naftowe w miejscowości Basra - 420 km na południowy wschód od Bagdadu. Atef Hassan / Forum

Mimo krwawych zamachów bombowych, słabego rządu i wszechwładnej korupcji, Irak staje się potęgą naftową. Organizacja krajów produkujących ten surowiec poinformowała, że wydobycie ropy w Iraku sięga 3 mln baryłek dziennie – najwięcej od lat 80. Część analityków twierdzi, że do końca roku uda się zwiększyć wydobycie do 3,5 mln baryłek dziennie. Chociaż w niedawnym przetargu sprzedano tylko 3 z oferowanych 12 nowych koncesji na wydobycie, to wielkie międzynarodowe koncerny nie stronią od inwestycji w iracką ropę. Robią to też Chiny. Iracki minister ds. energii ocenił, że nowe kontrakty powinny – za pięć lat – doprowadzić do czterokrotnego zwiększenia wydobycia ropy. Irak miałby więc dogonić regionalną potęgę naftową – Arabię Saudyjską.

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Flesz. Świat; s. 7
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Kolejny zjazd Lewicy. Tkwi w pułapce, a przed nią scenariusze złe i jeszcze gorsze

Pokiereszowana w kolejnych wyborach Lewica już wie, że kręci się w kółko i w najlepszym razie czeka ją dalszy dryf. Ale kręcić się będzie nadal, bo ma do wyboru jedynie scenariusze złe i jeszcze gorsze.

Rafał Kalukin
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną