Świat

Irak goni Arabię Saudyjską

Pola naftowe w miejscowości Basra - 420 km na południowy wschód od Bagdadu. Pola naftowe w miejscowości Basra - 420 km na południowy wschód od Bagdadu. Atef Hassan / Forum

Mimo krwawych zamachów bombowych, słabego rządu i wszechwładnej korupcji, Irak staje się potęgą naftową. Organizacja krajów produkujących ten surowiec poinformowała, że wydobycie ropy w Iraku sięga 3 mln baryłek dziennie – najwięcej od lat 80. Część analityków twierdzi, że do końca roku uda się zwiększyć wydobycie do 3,5 mln baryłek dziennie. Chociaż w niedawnym przetargu sprzedano tylko 3 z oferowanych 12 nowych koncesji na wydobycie, to wielkie międzynarodowe koncerny nie stronią od inwestycji w iracką ropę. Robią to też Chiny. Iracki minister ds. energii ocenił, że nowe kontrakty powinny – za pięć lat – doprowadzić do czterokrotnego zwiększenia wydobycia ropy. Irak miałby więc dogonić regionalną potęgę naftową – Arabię Saudyjską.

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Flesz. Świat; s. 7

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną