Świat

Evita na banknotach

Argentyńska prezydent Cristina Kirchner odsłania banknot z podobizną Evy Peron. Argentyńska prezydent Cristina Kirchner odsłania banknot z podobizną Evy Peron. Reuters / Forum

W 60 rocznicę śmierci (zmarła w wieku 33 lat na raka) Eva Peron trafiła na argentyński banknot o nominale 100 peso. Jako pierwsza kobieta wśród wielkich narodowych postaci. Słynna Evita, piękna ulubienica ubogich, która pod tym imieniem weszła do popkultury, pochodząca z nizin śpiewaczka, była pierwszą damą u boku Juana Perona, rządzącego twardą ręką Argentyną w latach 1945–55. Od kiedy na czele państwa, wyznaczając precedensy, stoi inna silna kobieca osobowość Cristina Kirchner, już drugą kadencję kontynuująca prezydenturę po zmarłym mężu, kult Evity nabrał nowej, oficjalnej mocy. Nie tylko dlatego, że pani Kirchner należy do peronistowskiego nurtu. Evita w swojej ojczyźnie po latach przestała budzić dawne kontrowersje, a Cristinie miło jest ogrzewać się w blasku tej legendy.

Polityka 31.2012 (2869) z dnia 01.08.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną