Świat

Amerykanie nie złożą broni

W posiadaniu Amerykanów jest 270 mln sztuk broni, czyli 89 na każdą setkę mieszkańców. W posiadaniu Amerykanów jest 270 mln sztuk broni, czyli 89 na każdą setkę mieszkańców. Les Stone / Corbis

Mitt Romney podczas podróży po Europie zabawia swoimi gafami resztę świata, tymczasem w Ameryce nie cichnie dyskusja o kontroli nad bronią palną. Sprawca masakry w Denver nie powinien był dostać pozwolenia na broń, ale przede wszystkim nie zabiłby tylu osób, gdyby prawo nie zezwalało na sprzedaż broni półautomatycznej. Na całym świecie jest ona zarezerwowana dla wojska – tylko w Ameryce przemysł zbrojeniowy wywalczył dla obywateli prawo posiadania broni używanej zwykle na polu walki. James Holmes zabijał swoje ofiary m.in. z cywilnej wersji karabinu szturmowego M-16.

W posiadaniu Amerykanów jest 270 mln sztuk broni, czyli 89 na każdą setkę mieszkańców. Wbrew argumentom lobby strzeleckiego, nie zmniejszyło to przestępczości – przeciwnie, wskaźnik zabójstw z użyciem broni jest w USA wyższy niż w Meksyku, a od 1968 r. od kul zginęło ponad 1 mln Amerykanów. Mimo to kolejne stany poszerzają prawo do broni, zezwalając już nie tylko na trzymanie jej w domu, ale na noszenie przy sobie, także schowanej. Amunicja leży na półkach w supermarketach, dostępna jest też w Internecie – tam zaopatrzył się Holmes, by nie wzbudzać podejrzeń.

Czy następny prezydent USA przywróci uchylony w 2004 r. zakaz posiadania broni szturmowej? Barack Obama się do tego nie pali, bo większość Amerykanów jest przeciwko zakazowi. Romney, choć sam zabronił karabinów w Massachusetts, też nie zamierza go przywracać – nie chce podpaść Krajowemu Stowarzyszeniu Strzeleckiemu, które hojnie wspiera republikańskich kandydatów. Obaj pretendenci nie uciekną jednak od problemu – pierwsza debata prezydencka odbędzie się w październiku w Denver, nieopodal kina, gdzie doszło do niedawnej masakry.

Polityka 31.2012 (2869) z dnia 01.08.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną