Świat

Kirgiska branka

Kirgiscy obrońcy praw człowieka protestowali w stolicy, Biszkeku, przeciwko ałakaczuu – zwyczajowi porywania kobiet w celu matrymonialnym. Miejscowe organizacje pozarządowe twierdzą, że rocznie porywa się ich 14–25 tys., a ponad połowa nie zna przyszłego męża. Robi się tak głównie z chęci zaoszczędzenia pieniędzy na wianie panny młodej, które w zależności od przymiotów osobistych, wykształcenia i statusu społecznego waha się od 500 do 10 tys. dol. To sumy nieosiągalne dla przeciętnego Kirgiza. Dlatego, zdaniem miejscowego ombudsmana, młodemu mężczyźnie bardziej opłaca się porwanie. Tym bardziej że zwyczaj ten jest tolerowany przez milicję i prokuraturę, a w najgorszym przypadku kara za porwanie kobiety to trzy lata pozbawienia wolności. Niewiele, bo sprawcy kradzieży bydła grozi 11 lat więzienia.

Polityka 31.2012 (2869) z dnia 01.08.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną