Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Wyrok dla Breivika: 21 lat więzienia

Anders Breivik w sądzie w dniu ogłoszenia wyroku. Anders Breivik w sądzie w dniu ogłoszenia wyroku. Heiko Junge/NTB Scanpix / Forum
Norweski sąd uznał Andersa Breivika za poczytalnego i skazał go na 21 lat więzienia. To najwyższy możliwy wymiar kary w Norwegii. Kara może być wielokrotnie prolongowana - tak długo jak według sądu skazany będzie stanowił zagrożenie dla społeczeństwa. Oznacza to, że być może nigdy nie wyjdzie na wolność.

Anders Breivik 22 lipca 2011 r. zabił 77 osób w zamachu w centrum Oslo w pobliżu kancelarii premiera i na wyspie Utøya, gdzie jego ofiarą padli uczestnicy obozu młodzieżówki Partii Pracy.

Przed sądem przyznał się do zarzucanych mu czynów, ale twierdził, że jest niewinny, ponieważ chciał przeciwdziałać islamizacji Norwegii i narastającej wielokulturowości, o co oskarżał Partię Pracy. Przed sądem upierał się, by uznać go za poczytalnego. Opinie ekspertów w tej sprawie nie były jednak zgodne. Pierwszy zespół psychiatrów powołany przez sąd uznał, że Breivik jest paranoidalnym schizofrenikiem, według drugiego zespołu był on poczytalny.

Tuż przed ogłoszeniem wyroku Breivik był w doskonałym humorze, uśmiechał się, wyciągął przed siebie zaciśniętą pięść. Uśmiechał się również po ogłoszeniu wyroku. Sędziowie byli jednomyślni w uznaniu Breivika za poczytalnego. Adwokat skazanego zapowiedział, że jego klient nie będzie odwoływał się od wyroku.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

Sto najodważniejszych polskich piosenek. Nie zawsze chodzi o tekst

Co się stało z odwagą twórców piosenek? I czy oznacza ona dziś to samo co przed laty? Zmianę pomaga prześledzić nowe wydawnictwo poświęcone polskiej muzyce ostatnich dekad.

Mirosław Pęczak
16.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną