„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Ocieplanie Mitta

Paul i Janna Ryan (z lewej) oraz nominat Partii Republikańskiej Mitt Romney z żoną Ann. Paul i Janna Ryan (z lewej) oraz nominat Partii Republikańskiej Mitt Romney z żoną Ann. SHAWN THEW / PAP

Choć w ostatnich sondażach wyborczych Romney idzie łeb w łeb z Obamą, to w badaniach sympatii urzędujący prezydent wciąż ma zdecydowaną przewagę, sięgającą 20 proc. Dlatego zjazd Partii Republikańskiej wyglądał trochę jak opera mydlana z Romneyami w roli głównej. Najpierw Mitt, kandydat na prezydenta, opowiadał delegatom, co to znaczy dla niego być mormonem, mężem i działać dla kraju, tak jak kiedyś działał w biznesie. Jego żona Ann opowiadała, jak ją wspierał, gdy chorowała na stwardnienie rozsiane. Mormoni wspominali, jak Mitt pomagał im, gdy ciężko zachorowały ich dzieci. Obserwatorzy od razu zrozumieli, o co chodzi. Romney ma wielki kłopot wizerunkowy, więc trzeba jego wizerunek ocieplić i „dohumanizować”. W tej roli Ann wypadła jednak dużo lepiej niż Mitt, oklaski dla niej były szczere. Emocji było mnóstwo, ale konkretów polityczno-programowych dużo mniej.

Świetnie za to sprzedawał swój wizerunek młodego prężnego ideologa reaganowskiego kapitalizmu kongresmen Paul Ryan, którego Mitt wybrał sobie na ewentualnego zastępcę. Nie jest jednak jasne, czy Ryan pomoże wygrać wybory Romneyowi. Bo jego reaganizm łatwo będzie wykorzystać sztabowi Obamy do walki z republikanami jako powrót do przeszłości, podczas gdy Ameryka potrzebuje wizjonera przyszłości. Niektórzy wskazują, że wybór katolika Ryana ma pomóc Romneyowi w zdobyciu głosów w większości katolickich Latynosów. Jest ich z prawem do głosowania 22 mln. Potęga. A w sondażach w tej grupie wyborców notowania są dla republikanów fatalne: 67 proc. za Obamą, 23 proc. za Romneyem. To, że Ryan jest twardo przeciw aborcji, raczej mu w latynoskim, często biednym, elektoracie, nie pomoże. Wątpliwe, czy pomoże mu nawet Clint Eastwood, który pojawił się na zjeździe, aby opowiedzieć, jak się rozczarował Obamą.

Polityka 36.2012 (2873) z dnia 05.09.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną