Świat

Gorąca jesień w Grecji

Greccy parlamentarzyści widzieli już tyle manifestacji, że kolejne raczej nie zrobią już na nich wrażenia. Greccy parlamentarzyści widzieli już tyle manifestacji, że kolejne raczej nie zrobią już na nich wrażenia. Kostas Tsironis/AP / EAST NEWS

Koniec upalnego greckiego lata jako pierwsi odtrąbili strażacy, policjanci, straż przybrzeżna oraz pracownicy ateńskiego metra, którzy wyszli na ulice w proteście przeciwko dalszym obniżkom wynagrodzeń. Ich akcja to jedynie preludium, bo związki zawodowe i opozycja zapowiadają na wrzesień kolejne strajki, także generalne. Będzie to odpowiedź na rządowy program gigantycznych cięć. Premier Antonis Samaras obiecuje, że to już ostatni raz, ale Grecy muszą jeszcze zacisnąć pasa, bo bez tych oszczędności kraj nie otrzyma kolejnej transzy zagranicznego kredytu i zbankrutuje już w październiku.

Pakiet oszczędnościowy opiewa na 11,7 mld euro. Zakłada m.in. cięcia: emerytur – ok. 4,6 mld euro, w administracji publicznej – ok. 3,2 mld euro, w służbie zdrowia – ok. 1,4 mld euro, w wydatkach socjalnych (głównie zasiłki) – 913 mln euro, w edukacji – 389 mln euro, w wydatkach na wojsko – 517 mln euro, w wydatkach na gospodarkę miejską – 274 mln euro i podniesienie niektórych podatków – 450 mln euro. Oszczędnościom najpierw przyjrzą się inspektorzy Trojki (Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego) i gdy zapalą zielone światło, program trafi do parlamentu. Debata i głosowanie spodziewane są w połowie września. W tym samym czasie co strajki i demonstracje.

Polityka 36.2012 (2873) z dnia 05.09.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną