Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Gorąca jesień w Grecji

Greccy parlamentarzyści widzieli już tyle manifestacji, że kolejne raczej nie zrobią już na nich wrażenia. Greccy parlamentarzyści widzieli już tyle manifestacji, że kolejne raczej nie zrobią już na nich wrażenia. Kostas Tsironis/AP / EAST NEWS

Koniec upalnego greckiego lata jako pierwsi odtrąbili strażacy, policjanci, straż przybrzeżna oraz pracownicy ateńskiego metra, którzy wyszli na ulice w proteście przeciwko dalszym obniżkom wynagrodzeń. Ich akcja to jedynie preludium, bo związki zawodowe i opozycja zapowiadają na wrzesień kolejne strajki, także generalne. Będzie to odpowiedź na rządowy program gigantycznych cięć. Premier Antonis Samaras obiecuje, że to już ostatni raz, ale Grecy muszą jeszcze zacisnąć pasa, bo bez tych oszczędności kraj nie otrzyma kolejnej transzy zagranicznego kredytu i zbankrutuje już w październiku.

Pakiet oszczędnościowy opiewa na 11,7 mld euro. Zakłada m.in. cięcia: emerytur – ok. 4,6 mld euro, w administracji publicznej – ok. 3,2 mld euro, w służbie zdrowia – ok. 1,4 mld euro, w wydatkach socjalnych (głównie zasiłki) – 913 mln euro, w edukacji – 389 mln euro, w wydatkach na wojsko – 517 mln euro, w wydatkach na gospodarkę miejską – 274 mln euro i podniesienie niektórych podatków – 450 mln euro. Oszczędnościom najpierw przyjrzą się inspektorzy Trojki (Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego) i gdy zapalą zielone światło, program trafi do parlamentu. Debata i głosowanie spodziewane są w połowie września. W tym samym czasie co strajki i demonstracje.

Polityka 36.2012 (2873) z dnia 05.09.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną