Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Herman Van Rompuy przygotowuje reformę w wersji „light”

Van Rompuy poprosił szefów państw i rządów o udzielenie odpowiedzi na trzynaście pytań dotyczących przyszłości UE. Van Rompuy poprosił szefów państw i rządów o udzielenie odpowiedzi na trzynaście pytań dotyczących przyszłości UE. Unia Europejska
Van Rompuy proponuje utworzenie europejskiego ministerstwa gospodarki”, w ten sposób La Repubblica podsumowuje wstępny dokument przygotowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej, który ma być omawiany na kolejnym szczycie 18 i 19 października w Brukseli.
materiały prasowe

Van Rompuy poprosił szefów państw i rządów o udzielenie odpowiedzi na trzynaście pytań dotyczących przyszłości UE, wokół, jak to ujmuje gazeta, „czterech filarów”, a są to „większa integracja sektora finansowego, budżetu, polityki gospodarczej i wzmocnienia demokratycznej legitymizacji Unii”.

W zakresie integracji finansowej Van Rompuy proponuje wyjście poza obecnie omawianą unię bankową. Nie wspomina już o „euroobligacjach”, ale mówi o „centralnym budżecie strefy euro”, który „mógłby obejmować ograniczoną emisję wspólnych papierów dłużnych”. Projekt jest jednak rozczarowujący, jeśli chodzi o integrację polityczną. Nie zawiera żadnych odniesień do modelu federalistycznego proponowanego przez przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso w przemówieniu o stanie Unii, które wygłosił 12 września. W podsumowaniu La Repubblica dochodzi do następującej konkluzji:

Raport jest próbą znalezienia równowagi między nową dyscypliną i solidarnością, które mają prowadzić do przezwyciężenia kryzysu. Więcej władzy dla Brukseli nad budżetami krajowymi w zamian za europejskie papiery dłużne. Spowolnienie procesu, aby Angela Merkel mogła przekonać do niego polityków i obywateli niemieckich. Van Rompuy nie podejmuje jednak tematu reform traktatowych, obawiając się, że kanclerz Niemiec może zażądać nowych środków oszczędnościowych, jednocześnie nawołuje on do długich negocjacji w sprawie nowego traktatu w kwestiach euroobligacji i do opracowania mechanizmów wspólnych działań wobec zagrożeń, jednak w taki sposób, aby nie kolidować z terminem niemieckich wyborów parlamentarnych jesienią 2013 r.

***

Artykuł pochodzi z serwisu PRESSEUROP.EU

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Pociąg do jumy. Co Polacy kradną w pracy?

Zdarzyło ci się zabrać z pracy do domu papier do drukarki, kawę, może coś większego? Tak? Cofnij: nie zabrać – lecz ukraść.

Bianka Mikołajewska, [współpr.] Marta Mazuś
28.09.2011
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną