Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Herman Van Rompuy przygotowuje reformę w wersji „light”

Van Rompuy poprosił szefów państw i rządów o udzielenie odpowiedzi na trzynaście pytań dotyczących przyszłości UE. Van Rompuy poprosił szefów państw i rządów o udzielenie odpowiedzi na trzynaście pytań dotyczących przyszłości UE. Unia Europejska
Van Rompuy proponuje utworzenie europejskiego ministerstwa gospodarki”, w ten sposób La Repubblica podsumowuje wstępny dokument przygotowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej, który ma być omawiany na kolejnym szczycie 18 i 19 października w Brukseli.
materiały prasowe

Van Rompuy poprosił szefów państw i rządów o udzielenie odpowiedzi na trzynaście pytań dotyczących przyszłości UE, wokół, jak to ujmuje gazeta, „czterech filarów”, a są to „większa integracja sektora finansowego, budżetu, polityki gospodarczej i wzmocnienia demokratycznej legitymizacji Unii”.

W zakresie integracji finansowej Van Rompuy proponuje wyjście poza obecnie omawianą unię bankową. Nie wspomina już o „euroobligacjach”, ale mówi o „centralnym budżecie strefy euro”, który „mógłby obejmować ograniczoną emisję wspólnych papierów dłużnych”. Projekt jest jednak rozczarowujący, jeśli chodzi o integrację polityczną. Nie zawiera żadnych odniesień do modelu federalistycznego proponowanego przez przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso w przemówieniu o stanie Unii, które wygłosił 12 września. W podsumowaniu La Repubblica dochodzi do następującej konkluzji:

Raport jest próbą znalezienia równowagi między nową dyscypliną i solidarnością, które mają prowadzić do przezwyciężenia kryzysu. Więcej władzy dla Brukseli nad budżetami krajowymi w zamian za europejskie papiery dłużne. Spowolnienie procesu, aby Angela Merkel mogła przekonać do niego polityków i obywateli niemieckich. Van Rompuy nie podejmuje jednak tematu reform traktatowych, obawiając się, że kanclerz Niemiec może zażądać nowych środków oszczędnościowych, jednocześnie nawołuje on do długich negocjacji w sprawie nowego traktatu w kwestiach euroobligacji i do opracowania mechanizmów wspólnych działań wobec zagrożeń, jednak w taki sposób, aby nie kolidować z terminem niemieckich wyborów parlamentarnych jesienią 2013 r.

***

Artykuł pochodzi z serwisu PRESSEUROP.EU

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Czy Chiny wywołają wojnę o Tajwan? Reperkusje byłyby potężne

Chińska armia intensywnie się zbroi, buduje lotniskowce, ćwiczy regularnie morskie desanty, nęka Tajwańczyków obecnością okrętów i samolotów. Tajwan też nie zamierza się poddawać.

Jędrzej Winiecki
06.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną