Świat

Z pozycji opozycji

Białoruś wybiera malowany parlament

Być może teraz Aleksandr Łukaszenka dopuści do składu 110-osobowej Izby Reprezentantów dwóch, góra trzech ludzi opozycji, ale to będzie pokazówka dla Zachodu, by uwiarygodnić władzę. Być może teraz Aleksandr Łukaszenka dopuści do składu 110-osobowej Izby Reprezentantów dwóch, góra trzech ludzi opozycji, ale to będzie pokazówka dla Zachodu, by uwiarygodnić władzę. Dmitry Sukhodolsky / Forum
Role już dawno wyznaczono, w parlamencie znajdą się ci, co należy – pisze w aktualnym numerze POLITYKI Jagienka Wilczak.

Przedterminowe wybory do białoruskiej Izby Reprezentantów rozpoczęły się już pięć dni temu, wzięli w nich udział przede wszystkim pracownicy państwowych zakładów i urzędnicy. Dziś zasadniczy dzień wyborów. Reżim nie musi nawet specjalnie się starać, bo opozycja jak zwykle się pokłóciła.

„Białoruska opozycja, zamiast ścierać się na programy, stanęła przed dylematem praktycznym: bojkotować wybory czy brać w nich udział, legitymizując w ten sposób farsę Łukaszenki? Demokratyczni liderzy spotykali się wielokrotnie, dyskutowali przez wiele miesięcy, zawiązali nawet koalicję sześciu ugrupowań. Mieli zamiar ustalić wspólne stanowisko, ale nie zdołali niczego uzgodnić.

Zgodni są tylko co do jednego: 23 września opozycyjny kandydat na posła może zebrać nawet 100 proc. głosów w okręgu, ale jeśli prezydent go nie zaakceptuje, to i tak nie obejmie mandatu. Demokratycznych wyborów nie było na Białorusi od 1995 r., kiedy rozpędzono parlament. Być może teraz Aleksandr Łukaszenka dopuści do składu 110-osobowej Izby Reprezentantów dwóch, góra trzech ludzi opozycji, ale to będzie pokazówka dla Zachodu, by uwiarygodnić władzę i powrócić do dialogu z Brukselą, zamrożonego z powodu przetrzymywania w więzieniach i koloniach karnych więźniów politycznych. Zatem bojkotować czy nie?”

Więcej o tym, co różni białoruską opozycję i co może parlament na Białorusi, przeczytają Państwo w tygodniku POLITYKA – dostępnym w kioskach i w Polityce Cyfrowej.

Zapraszamy także do udziału w dyskusji: Czy Polska powinna prowadzić bardziej zdecydowane działania wobec łamania standardów demokratycznych na Białorusi?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną