Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Rozbici o rafy

Chińsko-japońsko-tajwański spór o wyspy na Morzu Wschodniochińskim wciąż trwa. Chińsko-japońsko-tajwański spór o wyspy na Morzu Wschodniochińskim wciąż trwa. SAM YEH/AFP / EAST NEWS

Chińsko-japoński spór o pięć niezamieszkanych wysepek i trzy rafy koralowe ledwo wystające z Morza Wschodniochińskiego wybuchł z nową gwałtownością. Rząd w Tokio za 26 mln dol. odkupił część skał od rodziny japońskich przedsiębiorców. Na to chińska prasa przypomniała to, co wie każdy wykształcony Chińczyk: wyspy Diaoyu (w Japonii zwane Senkaku) Chińczycy odkryli już w XIV w., a Japończycy podbili dopiero w 1895 r. Na zakup zareagowała nacjonalistyczna ulica, pamiętająca zwłaszcza o brutalnej japońskiej okupacji. Protestowano w ponad stu miastach, plądrowano japońskie centra handlowe, restauracje, niszczono samochody produkcji japońskiej, także policyjne radiowozy. Japońskie giganty motoryzacyjne i elektroniczne wstrzymały produkcję w fabrykach w ChRL, a chińscy turyści zaczęli bojkotować Japonię. Za to ku wyspom ruszyła armada tysiąca kutrów rybackich i okręty patrolowe marynarki, popłynęły też łodzie z Tajwanu, który również uważa wyspy za swoje i też ma chrapkę na tamtejsze łowiska oraz prawdopodobne złoża ropy i gazu.

Na razie na sporze najbardziej tracą Japończycy. Niektórzy analitycy, przerażeni sporymi spadkami na tokijskiej giełdzie, ostrzegli wręcz, że awantura będzie kosztowała japońską gospodarkę więcej niż potężne trzęsienie ziemi w zeszłym roku. Ale i chińskiej partii komunistycznej powinno zależeć na rychłym spokoju. Już w połowie października wielki zjazd partii, a tysiące na ulicach to niepotrzebne zakłócenia dla zmiany warty na szczytach KC.

Polityka 39.2012 (2876) z dnia 26.09.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną