Świat

Procenty pod nadzorem

Najwyższy czas wprowadzić koncesje na sprzedaż alkoholu – taki wniosek z afery z toksycznym alkoholem metylowym, który trafił do oficjalnego obiegu, wysnuł szef czeskiej policji Martin Czerviczek. Chodziło mu o jakąś formę wydawania przez administrację zgody na taki handel. Dotąd bowiem czegoś podobnego czeskie prawo nie zna. Każdy kto otwiera sklep, restaurację czy kiosk, może sobie handlować czym chce, także alkoholem. Jeśli wierzyć więc Czerviczkovi, może się to zmienić. Byłaby to pierwsza poważna zmiana wymuszona przez trwającą od ponad miesiąca aferę. Na skutek spożycia alkoholu metylowego przez kilka tygodni zmarło aż 25 osób. Alkohol można było kupić w oficjalnych sklepach, a butelki miały idealnie podrobione etykiety i banderole urzędów skarbowych.

Liczba ofiar przez kilka tygodni rosła, wprawiając opinię publiczną w konsternację i wywołując panikę w kraju, którego spora część przychodów to pieniądze z turystyki „balangowej”, bezpośrednio związanej z piciem alkoholu. Policja co prawda twierdzi, że udało jej się już aresztować sprawców tragedii – dwóch mieszkańców Moraw, pracowników branży związanej z produkcją płynu do spryskiwaczy samochodowych, którzy wprowadzając do obiegu alkohol metylowy, chcieli poprawić swoją sytuację finansową – i grozi im nawet po 20 lat więzienia. Ale szkody, jakie płyną z afery, czeski związek Asocjacji Hoteli i Restauracji szacuje na 43 mln koron dziennie.

Polityka 39.2012 (2876) z dnia 26.09.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 12

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną