Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Nie będzie emerytem

DSK zakłada firmę konsultingową

Dominique Strauss-Kahn próbuje uciec od oskarżeń i angażuje się we własny biznes. Czy to mu się uda? Dominique Strauss-Kahn próbuje uciec od oskarżeń i angażuje się we własny biznes. Czy to mu się uda? Maria Frolova/ITAR-TASS / Forum
Uwikłany w seksafery Dominique Strauss-Kahn, były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie zamierza pisać pamiętników, lecz wraca na scenę w nowej roli: założył firmę, która ma zajmować się międzynarodowym konsultingiem.

Dubbed Parnasse – tak ma nazywać firma założona przez Dominique’a Strauss-Kahna. Nazwa nawiązuje do greckiego pasma górskiego Parnasu, gdzie według mitologii znajdowała się siedziba Apollina, boga – patrona sztuki i jego muz. Firma Strauss-Kahna według gazety „The Telegraph” ma zajmować się doradztwem, konferencjami, informacjami w sprawach gospodarczych, społecznych i politycznych, a także działać na rynku nieruchomości zarówno we Francji, jak i za granicą.

Firma działa pod dobrym adresem – jej siedziba (według "The Telegraph") mieści się mieści się na Montparnassie w 14. dzielnicy Paryża, gdzie zresztą DSK mieszka po rozstaniu z żoną Anne Sinclair.

Za DSK od dawna ciągną się kłopoty (najpierw sprawa oskarżenia o gwałt na pokojówce w nowojorskim hotelu, zakończona jego uniewinnieniem; teraz jest oskarżony o stręczycielstwo w tzw. aferze hotelu Carlton). W środę prawnicy Strauss-Kahna – który przebywa na wolności dzięki 100 tys. euro kaucji - wnieśli o odrzucenie wszelkich zarzutów przeciwko niemu, sprawę odroczono do 28 listopada. Sam DSK złożył cztery miesiące temu przeciwko pokojówce pozew i domaga się od niej miliona dolarów za fałszywe zeznania i zszarganie jego reputacji, co zamknęło mu wiele możliwości zawodowych. Aresztowanie DSK w związku z zarzutami o gwałt na pokojówce na pewno zakończyło jego karierę polityczną - Strauss-Kahn musiał wycofać się z udziału w wyborach prezydenckich we Francji, w których do czasu ujawnienia skandalu był faworytem.

Pytanie jednak brzmi, czy człowiek z tak zszarganą reputacją może być wiarygodnym doradcą? Z drugiej strony, mimo zarzutów DSK zawsze do tej pory udawało się wyjść obronną ręką z wielu opresji. Może takie umiejętności są dziś w cenie?

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Nauka

Zmarł Daniel Dennett, wybitny filozof. „Każdy powinien siebie pytać: a co, jeśli nie mam racji?”

Daniel C. Dennett, filozof ­kognitywista, zmarł w wieku 82 lat. Czytelnikom „Polityki” jest doskonale znany, udzielił nam wielu wywiadów. Przypominamy jeden z nich.

Karol Jałochowski
20.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną