Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Nie będzie emerytem

DSK zakłada firmę konsultingową

Dominique Strauss-Kahn próbuje uciec od oskarżeń i angażuje się we własny biznes. Czy to mu się uda? Dominique Strauss-Kahn próbuje uciec od oskarżeń i angażuje się we własny biznes. Czy to mu się uda? Maria Frolova/ITAR-TASS / Forum
Uwikłany w seksafery Dominique Strauss-Kahn, były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie zamierza pisać pamiętników, lecz wraca na scenę w nowej roli: założył firmę, która ma zajmować się międzynarodowym konsultingiem.

Dubbed Parnasse – tak ma nazywać firma założona przez Dominique’a Strauss-Kahna. Nazwa nawiązuje do greckiego pasma górskiego Parnasu, gdzie według mitologii znajdowała się siedziba Apollina, boga – patrona sztuki i jego muz. Firma Strauss-Kahna według gazety „The Telegraph” ma zajmować się doradztwem, konferencjami, informacjami w sprawach gospodarczych, społecznych i politycznych, a także działać na rynku nieruchomości zarówno we Francji, jak i za granicą.

Firma działa pod dobrym adresem – jej siedziba (według "The Telegraph") mieści się mieści się na Montparnassie w 14. dzielnicy Paryża, gdzie zresztą DSK mieszka po rozstaniu z żoną Anne Sinclair.

Za DSK od dawna ciągną się kłopoty (najpierw sprawa oskarżenia o gwałt na pokojówce w nowojorskim hotelu, zakończona jego uniewinnieniem; teraz jest oskarżony o stręczycielstwo w tzw. aferze hotelu Carlton). W środę prawnicy Strauss-Kahna – który przebywa na wolności dzięki 100 tys. euro kaucji - wnieśli o odrzucenie wszelkich zarzutów przeciwko niemu, sprawę odroczono do 28 listopada. Sam DSK złożył cztery miesiące temu przeciwko pokojówce pozew i domaga się od niej miliona dolarów za fałszywe zeznania i zszarganie jego reputacji, co zamknęło mu wiele możliwości zawodowych. Aresztowanie DSK w związku z zarzutami o gwałt na pokojówce na pewno zakończyło jego karierę polityczną - Strauss-Kahn musiał wycofać się z udziału w wyborach prezydenckich we Francji, w których do czasu ujawnienia skandalu był faworytem.

Pytanie jednak brzmi, czy człowiek z tak zszarganą reputacją może być wiarygodnym doradcą? Z drugiej strony, mimo zarzutów DSK zawsze do tej pory udawało się wyjść obronną ręką z wielu opresji. Może takie umiejętności są dziś w cenie?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną