Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Czy bankierzy będę zmuszeni składać przysięgę?

Ariadna de Raadt / PantherMedia
Projekt utworzenia komisji dyscyplinarnej dla holenderskich bankierów, na wzór lekarzy i adwokatów, wywołuje zaniepokojenie wśród pracowników instytucji finansowych”, stwierdza NRC Handelsblad.
materiały prasowe

Jest to inicjatywa izby niższej (parlamentu) i jej projekt zostanie przestudiowany przez odchodzącego ze stanowiska ministra finansów Jana Kees de Jagera, który 24 września oświadczył, że zamierza zastąpić dotychczasowe nieobowiązkowe przysięgi przez obowiązkowe ślubowanie oraz utworzyć komisję dyscyplinarną, mogącą stosować sankcje w przypadku pogwałcenia złożonego przyrzeczenia. Pytany przez dziennik prawnik Edgar du Perron jest zdania, że projekt może przyczynić się do ograniczenia wątpliwych praktyk.

To pozwoli pracownikom banków nie ustępować zwierzchnikom […] umożliwi im to odmówienie sprzedaży produktu, jeśli mogłoby to narazić ich na sankcje (dyscyplinarne).

Ale, jak wyjaśnia dalej Du Perron, takie rozwiązanie samo w sobie nie wystarczy, aby uniknąć nowego kryzysu:

Samoregulację jakiegoś zawodu można porównywać do rzeźnika, który kontroluje swoje własne mięso. Ponadto, zasady komisji dyscyplinarnej mogą się okazać trudne do zastosowania między innymi przez samych bankierów, których działalność może zagrozić całemu systemowi finansowemu […], tak jak Jérôme Kerviel zaszkodził Société Générale. Kim są jego klienci? Kto może zaskarżać przed komisją?

Więcej na stronie PRESSEUROP

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną