Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Czy bankierzy będę zmuszeni składać przysięgę?

Ariadna de Raadt / PantherMedia
Projekt utworzenia komisji dyscyplinarnej dla holenderskich bankierów, na wzór lekarzy i adwokatów, wywołuje zaniepokojenie wśród pracowników instytucji finansowych”, stwierdza NRC Handelsblad.
materiały prasowe

Jest to inicjatywa izby niższej (parlamentu) i jej projekt zostanie przestudiowany przez odchodzącego ze stanowiska ministra finansów Jana Kees de Jagera, który 24 września oświadczył, że zamierza zastąpić dotychczasowe nieobowiązkowe przysięgi przez obowiązkowe ślubowanie oraz utworzyć komisję dyscyplinarną, mogącą stosować sankcje w przypadku pogwałcenia złożonego przyrzeczenia. Pytany przez dziennik prawnik Edgar du Perron jest zdania, że projekt może przyczynić się do ograniczenia wątpliwych praktyk.

To pozwoli pracownikom banków nie ustępować zwierzchnikom […] umożliwi im to odmówienie sprzedaży produktu, jeśli mogłoby to narazić ich na sankcje (dyscyplinarne).

Ale, jak wyjaśnia dalej Du Perron, takie rozwiązanie samo w sobie nie wystarczy, aby uniknąć nowego kryzysu:

Samoregulację jakiegoś zawodu można porównywać do rzeźnika, który kontroluje swoje własne mięso. Ponadto, zasady komisji dyscyplinarnej mogą się okazać trudne do zastosowania między innymi przez samych bankierów, których działalność może zagrozić całemu systemowi finansowemu […], tak jak Jérôme Kerviel zaszkodził Société Générale. Kim są jego klienci? Kto może zaskarżać przed komisją?

Więcej na stronie PRESSEUROP

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Dzieciobójcy z Czernik. Każdy tu wiedział o Piotrze G., tylko organy nie wierzyły

Dom pośrodku wsi, zasłonięte okna, cicho. Mieszkają dzieci żywe i martwe.

Marcin Kołodziejczyk
30.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną