Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Czy bankierzy będę zmuszeni składać przysięgę?

Ariadna de Raadt / PantherMedia
Projekt utworzenia komisji dyscyplinarnej dla holenderskich bankierów, na wzór lekarzy i adwokatów, wywołuje zaniepokojenie wśród pracowników instytucji finansowych”, stwierdza NRC Handelsblad.
materiały prasowe

Jest to inicjatywa izby niższej (parlamentu) i jej projekt zostanie przestudiowany przez odchodzącego ze stanowiska ministra finansów Jana Kees de Jagera, który 24 września oświadczył, że zamierza zastąpić dotychczasowe nieobowiązkowe przysięgi przez obowiązkowe ślubowanie oraz utworzyć komisję dyscyplinarną, mogącą stosować sankcje w przypadku pogwałcenia złożonego przyrzeczenia. Pytany przez dziennik prawnik Edgar du Perron jest zdania, że projekt może przyczynić się do ograniczenia wątpliwych praktyk.

To pozwoli pracownikom banków nie ustępować zwierzchnikom […] umożliwi im to odmówienie sprzedaży produktu, jeśli mogłoby to narazić ich na sankcje (dyscyplinarne).

Ale, jak wyjaśnia dalej Du Perron, takie rozwiązanie samo w sobie nie wystarczy, aby uniknąć nowego kryzysu:

Samoregulację jakiegoś zawodu można porównywać do rzeźnika, który kontroluje swoje własne mięso. Ponadto, zasady komisji dyscyplinarnej mogą się okazać trudne do zastosowania między innymi przez samych bankierów, których działalność może zagrozić całemu systemowi finansowemu […], tak jak Jérôme Kerviel zaszkodził Société Générale. Kim są jego klienci? Kto może zaskarżać przed komisją?

Więcej na stronie PRESSEUROP

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną