Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Wygrywa marzenie

Gruzini zagłosowali za zmianą

No i spełniło się Gruzińskie Marzenie. Opozycyjna koalicja Bidziny Iwaniszwilego - według exit poll - zebrała 51 proc. głosów i tym samym wygrała gruzińskie wybory do parlamentu i możliwość wyznaczenia przyszłego premiera, który zgodnie z wprowadzonymi dwa lata temu poprawkami do konstytucji, od 2013 r. będzie rządził krajem.

Na partię obecnego prezydenta Michaila Saakaszwilego, Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN) zagłosowało 41 proc. Gruzinów.

To wielka niespodzianka, bo ZRN cały czas, przez wiele miesięcy przed wyborami, utrzymywał znaczną przewagę. Nawet po skandalu związanym z przemocą w tbiliskim więzieniu partia prezydenta Saakaszwilego nadal mogła liczyć na kilka procent więcej. Tylko nieliczne sondaże, w tym jeden z ostatnich przeprowadzonych przez niemiecki Instytut Forsa wskazywał, że opozycyjne Gruzińskie Marzenie może liczyć aż na 65 proc. głosów, a partia prezydencka tylko na 25 proc. Ale niemiecki sondaż stanowił wyjątek.

Wygrana Iwaniszwilego oznacza też, że Gruzini przez ostatnie lata bardzo się zmienili, a ich strach przed Rosją nie jest już tak silny jak tuż po rewolucji róż. Jeszcze niedawno wystarczyło powiedzieć, że jakiś polityk wspiera zacieśnienie stosunków z Rosją, i poparcie dla kogoś takiego natychmiast topniało. Podobne oskarżenia złamały niejedną karierę polityczną. A już przypięcie łatki, że ktoś jest agentem Kremla wyrzucało na margines polityki. Tymczasem dzisiaj wygrywa Bidzina Iwaniszwili, który nie dość że swoje imperium, wyceniane przez magazyn Forbes na 6,4 mld dol., zbudował na interesach prowadzonych w Rosji, to jeszcze nie ukrywa, że chce zacieśnienia, albo - jak częściej mówi -normalizacji stosunków z Rosją.

Chce też - i tu nie różni się od Saakaszwilego - odbudowy gruzińskiej gospodarki, wsparcia rolnictwa, małych i średnich przedsiębiorstw i turystyki. Nie wyobraża sobie, żeby Gruzja w przyszłości nie weszła do UE i do NATO, albo żeby Abchazja i Osetia Południowa były poza granicami Gruzji. Zamierza oczywiście walczyć z ubóstwem i bezrobociem. Jak? Tego nie mówi, ale na to Saakaszwili też nie miał recepty.

 

Niespodziewany wynik wyborów odsuwa prezydenta Saakaszwilego na polityczną emeryturę. A Bidzinę Iwaniszwilego wynosi do realnego rządzenia. Warto jednak pamiętać, że na koalicję, której przewodzi Iwaniszwili składa się kilka opozycyjnych ugrupowań, którym wcześniej trudno było się dogadać. Przez lata ich jedynym wspólnym celem było odebranie władzy Saakaszwilemu. Teraz kiedy już to osiągnęli, może się okazać, że łączący ich miliarder i filantrop, który buduje drogi, wyposaża szpitale, remontuje szkoły i kościoły i każdą inwestycje pokrywa z własnej kieszeni, to zbyt mało, żeby mogli wspólnie rządzić krajem.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną