Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Nagroda, która „nie mogła przyjść w lepszym momencie”

Pokojowa Nagroda Nobla

Unia Europejska laureatką tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla. Unia Europejska laureatką tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla. Unia Europejska
Natychmiast po przyznaniu Unii Europejskiej Pokojowej Nagrody Nobla prasa Starego Kontynentu zareagowała mieszaniną entuzjazmu i sceptycyzmu. W szczególności zwraca uwagę, że w czasie gdy Europa zaczyna wątpić w samą siebie, ta nagroda zachęci tych, którzy wciąż jeszcze wierzą w integrację.
materiały prasowe

„UE laureatem Nagrody Nobla?”, dziwi się Süddeutsche Zeitung. „Ta zbieranina państw bardziej lub mniej zbankrutowanych i wzajemnie skłóconych, których największy projekt – unia monetarna – jest bliski rozpadu? To rzeczywiście silna dawka ze strony norweskiej komisji, która musi brać pod uwagę fakt, że jej decyzje będą traktowane poważnie w dłuższej perspektywie czasu”.

Monachijski dziennik, uznaje jednak zasadność konstrukcji europejskiej w zapobieganiu konfliktom zbrojnym, jak i jej „szlachetne wysiłki” w szerzeniu przesłania pokoju na całym świecie. Ale przypomina też, że UE nie odgrywa ważnej roli w zapewnianiu pokoju na świecie, i tak pozostanie jeszcze przez jakiś czas. Nie musieliśmy doczekiwać gorzkich doświadczeń kryzysu w strefie euro, aby zrozumieć, że Europejczycy nie grają razem w decydujących momentach i są bardziej przywiązani do swoich krajowych barw aniżeli do flagi Europy.

Dla francuskiego dziennika online, La Tribune, ta Nagroda Nobla jest czymś „zaskakującym”, w czasie gdy Europa jest przytłoczona kryzysem i gdy trudności te ujawniły, że choć przemówienia przywódców europejskich są uspokajające, ludzie pozostają przywiązani do swoich nacji, jak to pokazuje niechęć obywateli krajów północnych, na czele z Niemcami, do spłacania długów Południa. [...] Paradoksalnie, ta nagroda wyraża być może obawy Komisji dotyczące przyszłości i spójności UE. Chodzi o to, aby przypomnieć o wartości UE, w czasie gdy rośnie liczba wątpiących.

Według El País, jest to zgoła „nieoczekiwanie wyróżnienie”, jakim obdarzona została UE. Gazeta przypomina jednocześnie, że Norwegia, która przyznaje Pokojową Nagrodę Nobla, odmawia udziału w klubie, gdyż odrzuciła członkostwo w referendach w 1972 i 1994, a ostatnie sondaże wskazują, że prawie trzy czwarte ludności dokonałoby takiego samego wyboru dzisiaj. Dziennik uważa, że Pokój jest integralną częścią UE, której dyplomacja zawsze szuka [...] najlepszych sposobów rozwiązywania konfliktów przed ich eskalacją lub sposobów wychodzenia z sytuacji skrajnych. [...] Jednakże UE działała źle i interweniowała zbyt późno w przypadku wojny bałkańskiej, wówczas kiedy Stany Zjednoczone wyciągały kasztany z ognia [...] w stosowaniu strategii kija i marchewki, która musi towarzyszyć całej polityce zagranicznej, UE jest równie nieśmiała w używaniu kija czy też marchewki i ta niesprawność nie była tak zła dla tej wspólnoty, która oczywiście kroczy pod sztandarem praw człowieka.

Więcej na stronie PRESSEUROP

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną