Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Nagroda, która „nie mogła przyjść w lepszym momencie”

Pokojowa Nagroda Nobla

Unia Europejska laureatką tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla. Unia Europejska laureatką tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla. Unia Europejska
Natychmiast po przyznaniu Unii Europejskiej Pokojowej Nagrody Nobla prasa Starego Kontynentu zareagowała mieszaniną entuzjazmu i sceptycyzmu. W szczególności zwraca uwagę, że w czasie gdy Europa zaczyna wątpić w samą siebie, ta nagroda zachęci tych, którzy wciąż jeszcze wierzą w integrację.
materiały prasowe

„UE laureatem Nagrody Nobla?”, dziwi się Süddeutsche Zeitung. „Ta zbieranina państw bardziej lub mniej zbankrutowanych i wzajemnie skłóconych, których największy projekt – unia monetarna – jest bliski rozpadu? To rzeczywiście silna dawka ze strony norweskiej komisji, która musi brać pod uwagę fakt, że jej decyzje będą traktowane poważnie w dłuższej perspektywie czasu”.

Monachijski dziennik, uznaje jednak zasadność konstrukcji europejskiej w zapobieganiu konfliktom zbrojnym, jak i jej „szlachetne wysiłki” w szerzeniu przesłania pokoju na całym świecie. Ale przypomina też, że UE nie odgrywa ważnej roli w zapewnianiu pokoju na świecie, i tak pozostanie jeszcze przez jakiś czas. Nie musieliśmy doczekiwać gorzkich doświadczeń kryzysu w strefie euro, aby zrozumieć, że Europejczycy nie grają razem w decydujących momentach i są bardziej przywiązani do swoich krajowych barw aniżeli do flagi Europy.

Dla francuskiego dziennika online, La Tribune, ta Nagroda Nobla jest czymś „zaskakującym”, w czasie gdy Europa jest przytłoczona kryzysem i gdy trudności te ujawniły, że choć przemówienia przywódców europejskich są uspokajające, ludzie pozostają przywiązani do swoich nacji, jak to pokazuje niechęć obywateli krajów północnych, na czele z Niemcami, do spłacania długów Południa. [...] Paradoksalnie, ta nagroda wyraża być może obawy Komisji dotyczące przyszłości i spójności UE. Chodzi o to, aby przypomnieć o wartości UE, w czasie gdy rośnie liczba wątpiących.

Według El País, jest to zgoła „nieoczekiwanie wyróżnienie”, jakim obdarzona została UE. Gazeta przypomina jednocześnie, że Norwegia, która przyznaje Pokojową Nagrodę Nobla, odmawia udziału w klubie, gdyż odrzuciła członkostwo w referendach w 1972 i 1994, a ostatnie sondaże wskazują, że prawie trzy czwarte ludności dokonałoby takiego samego wyboru dzisiaj. Dziennik uważa, że Pokój jest integralną częścią UE, której dyplomacja zawsze szuka [...] najlepszych sposobów rozwiązywania konfliktów przed ich eskalacją lub sposobów wychodzenia z sytuacji skrajnych. [...] Jednakże UE działała źle i interweniowała zbyt późno w przypadku wojny bałkańskiej, wówczas kiedy Stany Zjednoczone wyciągały kasztany z ognia [...] w stosowaniu strategii kija i marchewki, która musi towarzyszyć całej polityce zagranicznej, UE jest równie nieśmiała w używaniu kija czy też marchewki i ta niesprawność nie była tak zła dla tej wspólnoty, która oczywiście kroczy pod sztandarem praw człowieka.

Więcej na stronie PRESSEUROP

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną