Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Ekshumacja prezydenta

Podejrzenia, że prezydenta Turguta Őzala też otruto radioaktywnym polonem doprowadziły do jego ekshumacji. Podejrzenia, że prezydenta Turguta Őzala też otruto radioaktywnym polonem doprowadziły do jego ekshumacji. AA / AN

Francuscy sędziowie wystąpili o ekshumację palestyńskiego przywódcy Jasera Arafata (zmarł w 2004 r. w paryskim szpitalu) i właśnie wezwali wdowę na przesłuchanie. Chcą zweryfikować podejrzenia, iż został otruty radioaktywnym polonem. Podobne podejrzenia doprowadziły do ekshumacji ze stambulskiego mauzoleum zwłok prezydenta Turguta Őzala, zmarłego na atak serca w 1993 r. Poprzedziło ją dochodzenie zarządzone przez obecnego prezydenta Abdullaha Güla. W jego trakcie wyszło na jaw szereg nieprawidłowości. Nie ma na przykład wyników autopsji zmarłego, zaginęła także analiza krwi. Jego rodzina od dawna głosiła, że padł on ofiarą morderczego otrucia. Niedawno brat zmarłego prezydenta, Korkut Őzal, wystąpił z oskarżeniem, że za otruciem Turguta stoją wojskowi, a konkretnie związek spiskowy zawiązany w armii, nazywany Ergenekon. Za udział w tej organizacji, która miała przeprowadzić zamach stanu, 330 wojskowych wysokiej rangi zostało w tym miesiącu skazanych na kary więzienia sięgające 20 lat (choć w sprawie zasadności oskarżeń i rzetelności procedury sądowej turecka opinia publiczna jest mocno podzielona).

Z Őzalem, premierem w latach 1983–89, wybranym następnie przez parlament na prezydenta, armia mogła mieć na pieńku. Konsekwentnie wyprowadzał kraj z dyktatury wojskowych, liberalizował gospodarkę, prowadził rozmowy z mniejszością kurdyjską i doprowadził do silnego sojuszu z Waszyngtonem, czego symbolem było wsparcie dla pierwszej interwencji przeciwko Irakowi (w 1991 r.). Z kolei wersja o spisku i otruciu Őzala byłaby bardzo na rękę aktualnie rządzącej umiarkowanej islamskiej AKP premiera Erdogana, która z armią ma na pieńku jeszcze bardziej.

Polityka 43.2012 (2880) z dnia 24.10.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną