„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Cytowała czy przepisała?

Anette Schavan, minister edukacji i nauki w rządzie Angeli Merkel i bliska przyjaciółka pani kanclerz, to kolejna bohaterka skandalu plagiatowego w Niemczech. Anette Schavan, minister edukacji i nauki w rządzie Angeli Merkel i bliska przyjaciółka pani kanclerz, to kolejna bohaterka skandalu plagiatowego w Niemczech. Thomas Peter/Reuters / Forum

Sumienie i jednostka” – taki tytuł nosi praca doktorska z teologii napisana 32 lata temu przez Annette Schavan, minister edukacji i nauki w rządzie Angeli Merkel. Schavan, prywatnie bliska przyjaciółka pani kanclerz, od połowy października broni się przed zarzutami, że zamaskowała albo niedostatecznie oznaczyła cytaty z cudzych prac na 60 stronach własnego doktoratu. Taki werdykt przyniosło dochodzenie uniwersytetu w Düsseldorfie, który zbadał jej pracę po tym, jak anonimowy łowca plagiatów opublikował w Internecie raport wskazujący podejrzane miejsca.

Sprawa Schavan to już piąty skandal plagiatorski w niemieckiej polityce. Najgłośniejszy przypadek to oczywiście b. minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg, którego cały doktorat okazał się jednym wielkim kolażem z cudzych prac. Schavan przyłożyła rękę do jego dymisji w ubiegłym roku, potępiając go w imieniu środowiska naukowego. Teraz sama walczy, by nie pójść w ślady zu Guttenberga – twierdzi, że jest niewinna, oskarża uczelnię o nagonkę i przez prawników zakazała publikacji wyników dochodzenia bez swojej zgody. Dokument mimo to wyciekł do mediów.

Merkel stoi murem za swoją przyjaciółką, bowiem wina Schavan nie jest tak jednoznaczna jak w przypadku zu Guttenberga. Mimo to, jeśli zarzuty choć w części się potwierdzą, minister będzie musiała odejść. W tym tygodniu mandat eurodeputowanej złożyła inna ofiara łowców plagiatów, polityk FDP Silvana Koch-Mehrin. Podobnie jak zu Guttenberg straciła tytuł doktorski, choć do dziś procesuje się z uczelnią o tę decyzję. Dla 57-letniej Schavan ewentualna degradacja byłaby podwójnym upokorzeniem – oprócz tytułu straci honorową profesurę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Jaki z tego wniosek? W niemieckiej polityce lepiej nie mieć doktoratu.

Polityka 43.2012 (2880) z dnia 24.10.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną