Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Tytoń, komisarz i cyrk

Ubiegłotygodniowy szczyt unijny został przyćmiony przez największy od lat skandal polityczny w Brukseli: ze stanowiska komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów ustąpił Maltańczyk John Dalli. Unijny urząd antykorupcyjny OLAF zarzuca mu próbę wyłudzenia i korupcji – znajomy komisarza, prywatnie właściciel cyrku, udał się do szwedzkiego koncernu tytoniowego, żądając 60 mln euro łapówki za rozluźnienie unijnego zakazu sprzedaży tytoniu do żucia. Dalli twierdzi, że z korupcyjną propozycją nie miał nic wspólnego, ale według OLAF wiedział, że została ona złożona i nikomu tego nie zgłosił.

Sprzedaż tytoniu do żucia, po szwedzku snus, jest dziś dozwolona tylko w Szwecji, a znajomy Dallego miał rzekomo proponować zniesienie zakazu w pozostałych krajach. Szwedzka firma nie tylko nie zapłaciła łapówki, ale sama złożyła doniesienie do OLAF. Mogła mieć w tym interes – w odpowiedzi na skandal Komisja Europejska zamroziła wszystkie zmiany w unijnym prawie tytoniowym, w tym nową, ostrzejszą dyrektywę tytoniową. Dalsze śledztwo ws. Dallego poprowadzi maltańska prokuratura, a sama Malta nominowała już nowego komisarza – zostanie nim obecny minister spraw zagranicznych Tonio Borg.

Polityka 43.2012 (2880) z dnia 24.10.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Nowe szaty tyrana. Dlaczego Putin zaatakował i co go dziś przeraża?

Sergei Guriev, profesor ekonomii, były doradca prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i były główny ekonomista EBOiR, o tym, co może czekać Putina i Rosję pod jego dyktatorskimi rządami.

Jacek Żakowski
18.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną