Świat

GRECJA: Pomoc albo bankructwo – zaczęło się chaotyczne wsteczne odliczanie

12 listopada odbędzie się kolejne posiedzenie eurogrupy, na którym ma być dyskutowany wniosek Aten o dwuletnią prolongatę terminu uzdrowienia finansów kraju. 12 listopada odbędzie się kolejne posiedzenie eurogrupy, na którym ma być dyskutowany wniosek Aten o dwuletnią prolongatę terminu uzdrowienia finansów kraju. Tilemahos Efthimiadis / Flickr CC by SA
„Zaczęła się wojna sześciodniowa”, pisze w tytule Ta Nea. Tyle czasu pozostało do najbliższego posiedzenia eurogrupy – może się ono odbyć 8 listopada – poświęconego przekazaniu Grecji 31,5 miliarda euro.
materiały prasowe

Jednak, by otrzymać kolejną transzę pomocy przyznaną przez UE, EBC i MFW – a bez niej nie da się uniknąć bankructwa – premier Antonis Samaras musi doprowadzić do przyjęcia przez parlament nowego planu oszczędnościowego. Tym bardziej że już 12 listopada odbędzie się kolejne posiedzenie eurogrupy. Dyskusja tam prowadzona dotyczyć będzie wniosku Aten o dwuletnią prolongatę terminu uzdrowienia finansów kraju.

Jak stwierdza To Ethnos, posłowie toczą „zawzięty bój” wokół 11,5 miliarda oszczędności zaplanowanych przez rząd. Ale rozbieżności w koalicji między konserwatystami z Nowej Demokracji, socjalistami z PASOK i partią Demokratycznej Lewicy są coraz większe. Przybywa posłów, którzy odchodzą z tych dwu ostatnich ugrupowań, „co może zagrozić przyjęciu nowej terapii oszczędnościowej”, zauważa dziennik.Komentator Pantelis Kapsis nie jest takim obrotem spraw zaskoczony.

Minęły cztery miesiące od utworzenia rządu i, jak to się zwykle dzieje w polityce, rząd może upaść. Nie z powodu jakichś zasadniczych różnic, tylko z powodu drobiazgów. Główną ofiarą tych zawirowań może się okazać PASOK i jej lider Evangelos Venizelos, uważa To Vima, podzielając opinię reszty greckiej prasy, że miarka się przebrała.

Więcej na stronie PRESSEUROP

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną