Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Nie, panie prezydencie...

Między wolnością a bezpieczeństwem

materiały prasowe
Historia Białego Domu to wieczna wojna z Federalnym Biurem Śledczym. Dotychczas FBI zawsze zwyciężało.

Jedyną agencją w Stanach Zjednoczonych, która ma prawo prowadzić dochodzenia w Białym Domu, jest Federalne Biuro Śledcze. Dzięki tym wyjątkowym uprawnieniom FBI stanowi w Ameryce najbliższy odpowiednik tajnej policji znanej z państw totalitarnych. Dzięki informacjom wywiadowczym, jakie posiadają funkcjonariusze FBI, Biuro rozdaje karty. Może stworzyć prezydentów z niczego. Może ich też zniszczyć.

Brudne sekrety

Informacja to potęga, a tajna informacja to potęga do potęgi. A tajne dane, zbierane, by chronić prezydenta lub „mieć coś na niego”, to polityczna bomba atomowa. Wystarczy ją posiadać, by odstraszać rywali, a pierwszy szef FBI kontrolował arsenał, o jakim nie słyszano w XX-wiecznej historii Ameryki. 40 lat po jego śmierci Biuro nadal ma całą tę władzę oraz klucze i kody pozwalające jej użyć. To FBI obaliło prezydenta Richarda Nixona. To FBI zbudowało podstawy do postawienia przed sądem członków administracji Ronalda Reagana. To FBI pobrało próbki krwi i materiału genetycznego Billa Clintona, co doprowadziło do skandalu po kłamstwie w sprawie Moniki Lewinsky.

FBI istnieje już 104 lata, jego historia w dużej mierze stała pod znakiem zmagań z prezydentami. Dopiero w ciągu ostatnich trzech lat, za rządów Baracka Obamy, osiągnięto coś w rodzaju delikatnej równowagi między bezpieczeństwem publicznym i wolnością obywatelską.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną