Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Tajemnice Petraeusa

David Petraeus, były dyrektor CIA. David Petraeus, były dyrektor CIA. SHAH MARAI/AFP / EAST NEWS

Od czasów Pattona i MacArthura Ameryka nie miała dowódcy cieszącego się takim szacunkiem jak David Petraeus, architekt zwycięskiej strategii w Iraku, a ostatnio dyrektor CIA. Wiadomość, że żonaty od 37 lat generał, w którym widziano przyszłego prezydenta, zrezygnował ze stanowiska podając jako powód swoją zdradę małżeńską, była prawdziwym szokiem. Kiedy szef wywiadu romansuje na boku, grozi to ujawnieniem tajemnic państwa. Nic jednak podobno nie wskazuje, by kochanka Petraeusa, Paula Broadwell, była agentką obcego mocarstwa. Poza tym, mimo teoretycznego obowiązywania zasady, że szefowie służb specjalnych nie mogą sobie pozwalać na podobne ryzyko, poprzednikom Petraeusa uchodziło to na sucho. Dyrektor CIA w latach 1953–61 Allen Dulles miał dziesiątki kochanek, a Dwight Eisenhower, dowódca sił alianckich w czasie wojny, romansował bezkarnie ze swoją szoferką.

Dlatego dymisja Petraeusa, wytłumaczona wprost jego przygodą z autorką jego biografii, co nie ma precedensów (zwykle mówi się o „przyczynach osobistych”), a w dodatku ogłoszona w trzy dni po wyborach, wzbudziła podejrzenia, że za sprawą kryje się „coś więcej niż seks”. Przedstawiciele rządu twierdzą, że Biały Dom dowiedział się o romansie generała dopiero w środę, chociaż FBI prowadziło śledztwo na ten temat od wielu miesięcy. W tym tygodniu Petraeus miał zeznawać jako świadek przed komisją Kongresu prowadzącą przesłuchania w sprawie ataku islamistów na konsulat USA w Bengazi, w którym zginął ambasador Chris Stevens. Konsulat był chroniony przez CIA.

Opozycja sugeruje, że Biały Dom nie chciał dopuścić do zeznań Petraeusa. Ale komisja Kongresu może i tak go wezwać, nawet jako zwykłego obywatela. W całej historii jest wiele znaków zapytania.

Polityka 46.2012 (2883) z dnia 14.11.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną