„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Cypr ma nie prać

Instalacja z banknotów euro umieszczona w cypryjskim Ministerstwie Finansów. Instalacja z banknotów euro umieszczona w cypryjskim Ministerstwie Finansów. FPM

Do „Spiegla” wyciekł raport BND (służby wywiadowczej Niemiec), że na Cyprze ciągle łatwo jest prać pieniądze, a pomoc finansowa Unii dla ratowania sektora bankowego wesprze głównie rosyjskich oligarchów i ludzi mafii, którzy tu uciekli przed rodzimym fiskusem. Raport wymienia 80 nazwisk biznesmenów, którzy z takiego procederu skorzystali. Szacuje rosyjskie lokaty na wyspie na 20,3 mld euro, czyli więcej niż cypryjski PKB. 900-tysięczny Cypr jest największym bezpośrednim inwestorem w Rosji; zarejestrowanych jest tu ponad 2 tys. rosyjskich firm, przyciągniętych 10-proc. podatkiem od dochodów spółek i słabą kontrolą przepływów finansowych. Za 25 mln euro inwestycji można kupić cypryjskie obywatelstwo, a przy okazji paszport Unii. I kilkunastu bogatych Rosjan się na to skusiło.

Władze w Nikozji potraktowały te zarzuty jako oszczerstwo i akcję mającą odstraszyć inwestorów. W dodatku przeciek nastąpił tuż przed kolejną wizytą trojki (KE, EBC i MFW), mającej ustalić warunki udzielenia pomocy. Cypr szacuje swoje pilne potrzeby na 5 mld euro, Bruksela – raczej na 10, a rozmowy idą jak po grudzie, zwłaszcza te dotyczące niezbędnych oszczędności budżetowych, obcięcia płac w budżetówce i rezygnacji z trzynastej pensji oraz szerokiego programu prywatyzacji. Mowa jest też o uszczelnieniu systemu bankowego i podwyżce CIT, co Nikozja traktuje jako zamach na własną suwerenność. Słowem to, na co w bólach w końcu zgodzili się bracia Grecy, na Cyprze ciągle jest nie do pomyślenia (zresztą w lutym są wybory). A czas ucieka i może zabraknąć na grudniowe wypłaty. Znów mają pomóc Rosjanie i pożyczyć drugi już miliard euro. Niejako na osłodę Gazprombank dostał właśnie licencję na eksploatację podmorskich złóż gazu ziemnego.

Polityka 46.2012 (2883) z dnia 14.11.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną