Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Cypr ma nie prać

Instalacja z banknotów euro umieszczona w cypryjskim Ministerstwie Finansów. Instalacja z banknotów euro umieszczona w cypryjskim Ministerstwie Finansów. FPM

Do „Spiegla” wyciekł raport BND (służby wywiadowczej Niemiec), że na Cyprze ciągle łatwo jest prać pieniądze, a pomoc finansowa Unii dla ratowania sektora bankowego wesprze głównie rosyjskich oligarchów i ludzi mafii, którzy tu uciekli przed rodzimym fiskusem. Raport wymienia 80 nazwisk biznesmenów, którzy z takiego procederu skorzystali. Szacuje rosyjskie lokaty na wyspie na 20,3 mld euro, czyli więcej niż cypryjski PKB. 900-tysięczny Cypr jest największym bezpośrednim inwestorem w Rosji; zarejestrowanych jest tu ponad 2 tys. rosyjskich firm, przyciągniętych 10-proc. podatkiem od dochodów spółek i słabą kontrolą przepływów finansowych. Za 25 mln euro inwestycji można kupić cypryjskie obywatelstwo, a przy okazji paszport Unii. I kilkunastu bogatych Rosjan się na to skusiło.

Władze w Nikozji potraktowały te zarzuty jako oszczerstwo i akcję mającą odstraszyć inwestorów. W dodatku przeciek nastąpił tuż przed kolejną wizytą trojki (KE, EBC i MFW), mającej ustalić warunki udzielenia pomocy. Cypr szacuje swoje pilne potrzeby na 5 mld euro, Bruksela – raczej na 10, a rozmowy idą jak po grudzie, zwłaszcza te dotyczące niezbędnych oszczędności budżetowych, obcięcia płac w budżetówce i rezygnacji z trzynastej pensji oraz szerokiego programu prywatyzacji. Mowa jest też o uszczelnieniu systemu bankowego i podwyżce CIT, co Nikozja traktuje jako zamach na własną suwerenność. Słowem to, na co w bólach w końcu zgodzili się bracia Grecy, na Cyprze ciągle jest nie do pomyślenia (zresztą w lutym są wybory). A czas ucieka i może zabraknąć na grudniowe wypłaty. Znów mają pomóc Rosjanie i pożyczyć drugi już miliard euro. Niejako na osłodę Gazprombank dostał właśnie licencję na eksploatację podmorskich złóż gazu ziemnego.

Polityka 46.2012 (2883) z dnia 14.11.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Spacerek pod lufą. Jak zwykli Polacy polują na myśliwych

Czy sprzeciw zwykłych obywateli może położyć kres polowaniom na zwierzęta? Sezon łowiecki właśnie się rozkręca.

Przemysław Ziemacki
03.10.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną