Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Bardzo Brzydcy Celebryci

Publiczna stacja, prywatne brudy

materiały prasowe
Wstrząs, jakim było ujawnienie pedofila wśród gwiazd BBC, z biegiem dni nabiera mocy. Już są pierwsze dymisje, a afera ogarnia świat polityki.

Szokujące rozmiary przybiera pedofilski skandal wykryty przez brytyjskie organy ścigania. Mówi się już o 400 ofiarach słynnego prezentera BBC Jimmy’ego Savile’a. Oprócz prominentów i celebrytów do pedofilskiej siatki mogli należeć – jak się podejrzewa – także politycy i biznesmeni. Liczba osób, którym postawiono zarzuty, wciąż rośnie.

Dyrektor telewizji BBC George Entwistle wytrwał na stanowisku niespełna 60 dni i musiał podać się do dymisji. Przyczyną były informacje opublikowane w popularnym magazynie informacyjnym „Newsnight” – niewymienionemu z nazwiska politykowi zarzucono seksualne wykorzystywanie dzieci. Personalia ujawniono w internecie: to lord McAlpine. Ten wpływowy polityk konserwatywny i właściciel koncernu budowlanego zaklina się, że jest niewinny. Grozi pozwem zarówno BBC, jak i wszystkim, którzy wymienili jego nazwisko.

Ktoś miał klucz

Skandal przesłonił istotę problemu. A chodzi o to, że w brytyjskich placówkach publicznych od dziesiątków lat maltretowano i gwałcono dzieci i młodocianych. Tom Watson, poseł do Izby Gmin z Partii Pracy, jest zdania, że musieli brać w tym udział również czołowi politycy i szanowani biznesmeni. Watson zdobył wcześniej rozgłos dzięki roli, jaką odegrał w odkryciu skandalu z podsłuchami (w 2011 r. wyszło na jaw, że dziennikarze brukowców koncernu News International podsłuchiwali osoby, o których pisali – przyp. FORUM). To jemu opinia publiczna zawdzięcza wiedzę o korupcyjnych powiązaniach między rodziną Murdochów – właścicielami News International – a brytyjskimi elitami politycznymi.

Pełna wersja artykułu dostępna w 47 numerze "Forum".

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

O Polityce

Zapraszamy do Krakowa, Poznania i Lublina

Zapraszamy na spotkania z Je­rzym Baczyńskim, redaktorem naczelnym „Polityki”, autorem książki „Przy­PiSy, czyli krótka historia 8 długich lat”, oraz z redaktorami Mariuszem Janickim i Wiesławem Władyką, autorami książki „Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy”.  

Redakcja
19.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną