Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Bardzo Brzydcy Celebryci

Publiczna stacja, prywatne brudy

materiały prasowe
Wstrząs, jakim było ujawnienie pedofila wśród gwiazd BBC, z biegiem dni nabiera mocy. Już są pierwsze dymisje, a afera ogarnia świat polityki.

Szokujące rozmiary przybiera pedofilski skandal wykryty przez brytyjskie organy ścigania. Mówi się już o 400 ofiarach słynnego prezentera BBC Jimmy’ego Savile’a. Oprócz prominentów i celebrytów do pedofilskiej siatki mogli należeć – jak się podejrzewa – także politycy i biznesmeni. Liczba osób, którym postawiono zarzuty, wciąż rośnie.

Dyrektor telewizji BBC George Entwistle wytrwał na stanowisku niespełna 60 dni i musiał podać się do dymisji. Przyczyną były informacje opublikowane w popularnym magazynie informacyjnym „Newsnight” – niewymienionemu z nazwiska politykowi zarzucono seksualne wykorzystywanie dzieci. Personalia ujawniono w internecie: to lord McAlpine. Ten wpływowy polityk konserwatywny i właściciel koncernu budowlanego zaklina się, że jest niewinny. Grozi pozwem zarówno BBC, jak i wszystkim, którzy wymienili jego nazwisko.

Ktoś miał klucz

Skandal przesłonił istotę problemu. A chodzi o to, że w brytyjskich placówkach publicznych od dziesiątków lat maltretowano i gwałcono dzieci i młodocianych. Tom Watson, poseł do Izby Gmin z Partii Pracy, jest zdania, że musieli brać w tym udział również czołowi politycy i szanowani biznesmeni. Watson zdobył wcześniej rozgłos dzięki roli, jaką odegrał w odkryciu skandalu z podsłuchami (w 2011 r. wyszło na jaw, że dziennikarze brukowców koncernu News International podsłuchiwali osoby, o których pisali – przyp. FORUM). To jemu opinia publiczna zawdzięcza wiedzę o korupcyjnych powiązaniach między rodziną Murdochów – właścicielami News International – a brytyjskimi elitami politycznymi.

Pełna wersja artykułu dostępna w 47 numerze "Forum".

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną