Świat

Szeryf jedzie do Azji

Zmiana warty, zmiana priorytetów

materiały prasowe
Wieszczony przez analityków odwrót USA z Europy staje siê faktem. Zainteresowania jest coraz mniej, żołnierzy – także. Publicysta Josef Joffe tłumaczy, dlaczego jest to proces nieuchronny.

Przez 70 lat, od lądowania w Normandii, Ameryka była – w sensie dosłownym – potężną siłą w Europie. Amerykańskie wojska stacjonowały od Neapolu po Narwik i od Portugalii po Niemcy. W szczytowym momencie cały amerykański kontyngent, włączając w to marynarkę i lotnictwo, liczył 300 tys. żołnierzy. Filar wielkiej amerykańskiej strategii jest właśnie rozbierany. Dlaczego nikt nie płacze i nie zgrzyta zębami?

Takich reakcji można się było spodziewać w minionych dziesięcioleciach. Od wojny koreańskiej, kiedy to Ameryka wysłała na półwysep tysiące żołnierzy, Europę nęka koszmar, że opierające się o dwa oceany Stany Zjednoczone porzucą ją dla Azji. Aby rozwiać te obawy, administracja prezydenta Dwighta Eisenhowera wysłała w latach 50. na stary kontynent sześć amerykańskich dywizji, obiecując, że utrzyma je tam do zwycięskiego zakończenia zimnej wojny. Ten stały korpus ekspedycyjny, wzmocniony tysiącami taktycznych pocisków nuklearnych, trwał na swoich pozycjach przez pół wieku, a nawet się powiększał, gdy Sowieci eskalowali napięcie. Jednak niepokój tlił się cały czas, podsycany przez kolejne uchwały amerykańskiego Senatu wzywającego do redukcji amerykańskich sił w Europie.

Koniec pępka świata

Niemal od początku przerażająca możliwość „równoważenia”, czyli przeniesienia amerykańskich wojsk w inne miejsce, spędzała sen z powiek europejskim politykom. Mimo to Europa pozostawała w centrum amerykańskiej polityki zagranicznej. Wolno słabnące zaangażowanie Ameryki przetrwało upadek muru berlińskiego, wojny w Iraku i Afganistanie. Ale dziś zło puka do bram. Na początku 2012 r. w Europie pozostało ledwie 41 tys. amerykańskich żołnierzy, pod koniec roku wycofane zostaną kolejne dwie brygady.

Pełna wersja artykułu dostępna w 47 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną