„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Zamach doskonały

Nowa broń biologiczna

materiały prasowe
Tajne laboratoria genetyczne pracują nad wirusem, który unicestwi tylko jedną, wybraną osobę. Wystarczy znać jej DNA. Udany zamach będzie wyglądał na chorobę – nie da się go wykryć nawet po fakcie. Jak dziś chronić prezydenta?

Ronald Kessler, autor książki „In the President’s Secret Service” (W tajnej służbie prezydenta), twierdzi, że żołnierze marynarki chroniący prezydenta USA starannie zbierają pościel, szklanki i wszystkie przedmioty, których dotykał. Są potem sterylizowane lub niszczone. Chodzi o to, aby materiał genetyczny nie wpadł w ręce niepowołanych osób. Dzięki pobraniu tylko jednej komórki prezydenta można bowiem wyhodować wirusa, który zaatakuje tylko jego.

Oficjalnie amerykańskie tajne służby w ogóle odmawiają komentowania tego typu informacji. Jednak jeśli wierzyć przeciekom z WikiLeaks z 2010 r., sekretarz stanu Hillary Clinton instruowała amerykańskie ambasady, by dyskretnie zbierały próbki DNA pochodzące od przywódców obcych państw i czołowych urzędników ONZ. Najwyraźniej Stany Zjednoczone chcą uzyskać strategiczną przewagę, poznając biologiczną charakterystykę światowych przywódców. Dziwne by było, gdyby liderzy innych krajów nie robili tego samego.

Dotąd nie zanotowano w świecie prób użycia zaawansowanej broni genetycznej, jednak jest to coraz bardziej realne. Ludzkość dysponuje już bowiem technologią, która takie działania umożliwia. Już dziś jest wykorzystywana w nauce i biznesie do celów handlowych. Ponadto rozwija się w błyskawicznym tempie i jest coraz tańsza. Właściwie każdy, kto interesuje się nauką, dysponuje przyzwoitym łączem internetowym i ilością gotówki wystarczającą na zakup używanego samochodu, ma wszystko, co potrzebne, by mógł spróbować sił jako haker biologiczny. Znamy koszmarne scenariusze filmowe wykorzystania tych możliwości: złoczyńcy konstruują broń masowego rażenia, ewentualnie beztroscy naukowcy doprowadzają do przypadkowego uwolnienia się mikrobów, powodując światową pandemię. A jednak to spersonalizowana broń genetyczna stanowi największe, bo trudne do wykrycia zagrożenie.

Pełna wersja artykułu dostępna w 47 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Historia

Wielki Głód, straszna śmierć. To miało być „miażdżące uderzenie” Moskwy w Ukraińców

Wielki głód lat 1932–33 dotknął mieszkańców Ukrainy, Kazachstanu, Kubania, Powołża. W Ukrainie terror głodem miał charakter ludobójstwa, którego celem dla Moskwy – wraz z eksterminacją elity intelektualnej – było „miażdżące uderzenie” w Ukraińców i ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej.

Edwin Bendyk
10.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną