Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Królewska córka

Dobry mały żołnierzyk

materiały prasowe
Jej istnienie było jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic państwowych Francji. Dziś Mazarine Pingeot, nieślubne dziecko François Mitterranda, napisała książkę o swoim dorastaniu w ukryciu.

Po zwycięstwie François Mitterranda w wyborach w 1981 r. Mazarine Pingeot i jej matka były drugą rodziną prezydenta Francji. Nikt nie mógł wiedzieć, że istnieją, dlatego mała Mazarine nie mogła nikomu zdradzić, kto jest jej ojcem. Prezydent odwiedzał je wieczorami w domu, niedziele spędzał z oficjalną rodziną; synami i Danielle, pierwszą damą.

Wszyscy wiedzieli

Na szczytach władzy obowiązywał pakt milczenia. Prawda wyszła na jaw dopiero w trzynastym roku prezydentury Mitterranda. Mazarine miała 19 lat, gdy została pokazana światu: „Paris Match” dał na okładce jej zdjęcie z ojcem zrobione przez paparazziego. Dziś Mazarine Pingeot ma 37 lat, jest podobna do ojca: wysokie czoło, ten sam nos, kształt ust. – Oczywiście zadawałam sobie pytanie, kogo on kocha bardziej, ich czy nas. Ale to były jego decyzje. Był z nami, ale regularnie odwiedzał drugą rodzinę. Wszyscy wiedzieliśny o sobie nawzajem.

O swoim dziwnym dzieciństwie Mazarine napisała książkę „Bon petit soldat” (Dobry mały żołnierzyk). Miała na myśli samą siebie, dziewczynkę dorastającą w poczuciu konieczności ochrony rodziców, obarczoną odpowiedzialnością, która była zbyt wielkim ciężarem.

Pełna wersja artykułu dostępna w 47 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Sprawa Iwony Wieczorek wraca na Netflixie. I nadal budzi wielkie zainteresowanie

„Sprawa Iwony Wieczorek” szybko stała się hitem Netflixa. Nie kusi widza fałszywą obietnicą, iż znajdzie odpowiedzi na kluczowe pytania. Po serial na pewno obowiązkowo powinna sięgnąć policja.

Ryszarda Socha
16.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną