Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Królewska córka

Dobry mały żołnierzyk

materiały prasowe
Jej istnienie było jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic państwowych Francji. Dziś Mazarine Pingeot, nieślubne dziecko François Mitterranda, napisała książkę o swoim dorastaniu w ukryciu.

Po zwycięstwie François Mitterranda w wyborach w 1981 r. Mazarine Pingeot i jej matka były drugą rodziną prezydenta Francji. Nikt nie mógł wiedzieć, że istnieją, dlatego mała Mazarine nie mogła nikomu zdradzić, kto jest jej ojcem. Prezydent odwiedzał je wieczorami w domu, niedziele spędzał z oficjalną rodziną; synami i Danielle, pierwszą damą.

Wszyscy wiedzieli

Na szczytach władzy obowiązywał pakt milczenia. Prawda wyszła na jaw dopiero w trzynastym roku prezydentury Mitterranda. Mazarine miała 19 lat, gdy została pokazana światu: „Paris Match” dał na okładce jej zdjęcie z ojcem zrobione przez paparazziego. Dziś Mazarine Pingeot ma 37 lat, jest podobna do ojca: wysokie czoło, ten sam nos, kształt ust. – Oczywiście zadawałam sobie pytanie, kogo on kocha bardziej, ich czy nas. Ale to były jego decyzje. Był z nami, ale regularnie odwiedzał drugą rodzinę. Wszyscy wiedzieliśny o sobie nawzajem.

O swoim dziwnym dzieciństwie Mazarine napisała książkę „Bon petit soldat” (Dobry mały żołnierzyk). Miała na myśli samą siebie, dziewczynkę dorastającą w poczuciu konieczności ochrony rodziców, obarczoną odpowiedzialnością, która była zbyt wielkim ciężarem.

Pełna wersja artykułu dostępna w 47 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną