„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Kaukaski prymus?

Nowy gruziński rząd rozlicza poprzedników

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Gruzji aresztowano co najmniej 15 byłych i obecnych urzędników ministerstwa obrony i ministerstwa spraw wewnętrznych.Są oni oskarżeni o nadużywanie władzy, nielegalną inwigilację i nagrywanie rozmów, które miały zdyskredytować obecnego premiera.

Pokojowe przekazanie władzy w Gruzji było – jak oświadczył niedawno Philip Gordon, dyrektor wydziału ds. Europy i Euroazji w departamencie stanu USA - wzorem dla całego regionu. A Gruzja była postrzegana jako kaukaski prymus. Teraz jednak prymus, według Amerykanów, wykonuje fałszywe ruchy. A fakt, że miesiąc po wyborach - jak dalej ciągnie Gordon - nowy rząd, z premierem Iwaniszwilim na czele, straszy procesami i ściga urzędników z ekipy prezydenta Saakaszwilego, może zamknąć Gruzji drogę do NATO.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Gruzji aresztowano co najmniej 15 byłych i obecnych urzędników ministerstwa obrony i ministerstwa spraw wewnętrznych. Urzędnicy są oskarżeni o nadużywanie władzy, nielegalną inwigilację i nagrywanie rozmów, które miały zdyskredytować obecnego premiera, Bidzinę Iwaniszwilego. W przyszłości ma też powstać specjalna komisja śledcza, która miałaby się zająć m.in. tajemniczą śmiercią jednego z liderów rewolucji róż i późniejszego premiera Zuraba Żwanii oraz niewyjaśnionym do tej pory morderstwem szefa jednego z departamentów w Zjednoczonym Banku Gruzińskim Sandro Girwlianiego, które zdarzyło się za czasów rządów Saakaszwilego.

Dla nowego premiera zbadanie spraw urzędników państwowych związanych z ekipą Saakaszwilego jest priorytetem. Ma do tego prawo i wyborcy Gruzińskiego Marzenia trochę też od przedstawicieli zwycięskiej partii takiego zachowania oczekują, ale granica między zemstą a sprawiedliwością jest bardzo cienka. Dobrze byłoby gdyby rządowi udało się znaleźć równowagę pomiędzy politycznym odwetem a merytorycznymi i zgodnymi z prawem procesami. Inaczej powstanie wrażenie, że nowy rząd zamierza wykorzystywać swoje uprawnienia do politycznej zemsty.

Dla członków NATO rzeczywiście może być to łatwy pretekst do zamknięcia przed Gruzją drzwi. A przecież zarówno dla Saakaszwilego wcześniej, jak i dla Iwaniszwilego teraz przystąpienie Gruzji do NATO było ważne. Tymczasem jak cię widzą tak cię piszą – i w pewnym sensie Amerykanie mają rację, że Gruzja nie powinna pokazywać się jako kraj, w którym właśnie rozpoczęły się polityczne rozliczenia. Chociaż pojawiają się też opinię, jak choćby Tedo Japaridze, byłego ministra spraw zagranicznych i ambasadora w USA, a dzisiaj jednego z głównych pomocników Iwaniszwilego, że Stany Zjednoczone też mają swoje za uszami i wcale nie o reputację Gruzji im chodzi tylko o swój honor, bo przecież przez 9 lat wspierali rząd, którego działania teraz stały się przedmiotem dochodzenia.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną