Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kaukaski prymus?

Nowy gruziński rząd rozlicza poprzedników

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Gruzji aresztowano co najmniej 15 byłych i obecnych urzędników ministerstwa obrony i ministerstwa spraw wewnętrznych.Są oni oskarżeni o nadużywanie władzy, nielegalną inwigilację i nagrywanie rozmów, które miały zdyskredytować obecnego premiera.

Pokojowe przekazanie władzy w Gruzji było – jak oświadczył niedawno Philip Gordon, dyrektor wydziału ds. Europy i Euroazji w departamencie stanu USA - wzorem dla całego regionu. A Gruzja była postrzegana jako kaukaski prymus. Teraz jednak prymus, według Amerykanów, wykonuje fałszywe ruchy. A fakt, że miesiąc po wyborach - jak dalej ciągnie Gordon - nowy rząd, z premierem Iwaniszwilim na czele, straszy procesami i ściga urzędników z ekipy prezydenta Saakaszwilego, może zamknąć Gruzji drogę do NATO.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Gruzji aresztowano co najmniej 15 byłych i obecnych urzędników ministerstwa obrony i ministerstwa spraw wewnętrznych. Urzędnicy są oskarżeni o nadużywanie władzy, nielegalną inwigilację i nagrywanie rozmów, które miały zdyskredytować obecnego premiera, Bidzinę Iwaniszwilego. W przyszłości ma też powstać specjalna komisja śledcza, która miałaby się zająć m.in. tajemniczą śmiercią jednego z liderów rewolucji róż i późniejszego premiera Zuraba Żwanii oraz niewyjaśnionym do tej pory morderstwem szefa jednego z departamentów w Zjednoczonym Banku Gruzińskim Sandro Girwlianiego, które zdarzyło się za czasów rządów Saakaszwilego.

Dla nowego premiera zbadanie spraw urzędników państwowych związanych z ekipą Saakaszwilego jest priorytetem. Ma do tego prawo i wyborcy Gruzińskiego Marzenia trochę też od przedstawicieli zwycięskiej partii takiego zachowania oczekują, ale granica między zemstą a sprawiedliwością jest bardzo cienka. Dobrze byłoby gdyby rządowi udało się znaleźć równowagę pomiędzy politycznym odwetem a merytorycznymi i zgodnymi z prawem procesami. Inaczej powstanie wrażenie, że nowy rząd zamierza wykorzystywać swoje uprawnienia do politycznej zemsty.

Dla członków NATO rzeczywiście może być to łatwy pretekst do zamknięcia przed Gruzją drzwi. A przecież zarówno dla Saakaszwilego wcześniej, jak i dla Iwaniszwilego teraz przystąpienie Gruzji do NATO było ważne. Tymczasem jak cię widzą tak cię piszą – i w pewnym sensie Amerykanie mają rację, że Gruzja nie powinna pokazywać się jako kraj, w którym właśnie rozpoczęły się polityczne rozliczenia. Chociaż pojawiają się też opinię, jak choćby Tedo Japaridze, byłego ministra spraw zagranicznych i ambasadora w USA, a dzisiaj jednego z głównych pomocników Iwaniszwilego, że Stany Zjednoczone też mają swoje za uszami i wcale nie o reputację Gruzji im chodzi tylko o swój honor, bo przecież przez 9 lat wspierali rząd, którego działania teraz stały się przedmiotem dochodzenia.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Grzywienka, wystąpionko, nakazik. PIP ma w Polsce pod górkę

Rozmowa ze Zbigniewem Sagańskim, inspektorem PIP, o wielkiej fikcji, czyli jak się egzekwuje w Polsce prawo pracy.

Juliusz Ćwieluch
21.07.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną