Świat

Kickstarter daje kopa

Wirtualna zrzutka

materiały prasowe
Masz pomysł, ale nie masz pieniędzy? Zawsze możesz ogłosić zrzutkę w internecie.

Dawno temu, aby sfinansować nową grę wideo, film, płytę lub komiks, trzeba było mieć zamożnego mecenasa albo przekonać jakiś koncern, że może na tym zarobić. Czasami takie projekty dofinansowywały nawet poważne instytucje kulturalne. Pamiętacie? Wszystko się zmieniło dzięki crowdfundingowi, czyli finansowaniu projektów małymi sumami otrzymanymi od wielu osób. Kickstarter to nie pierwsza strona internetowa poświęcona funduszom na projekty artystyczne. W 2003 r. powstała Artistshare, przeznaczona dla muzyków, którzy chcą pominąć wytwórnie płytowe, wkrótce potem IndieGogo i inne.

Od czasu, gdy Kickstarter powstał w kwietniu 2009 r., ponad 2,5 mln osób wsparło ponad 30 tys. projektów. Dzięki temu powstały krótkometrażowe filmy nominowane do Oscarów, a na rynek weszły nowe produkty. W tym roku autorzy pomysłu na zegarek Pebble, bezprzewodowo sterujący smartfonem, zebrali w sieci ponad 10 mln dolarów (tradycyjni inwestorzy odmówili im finansowania).

Zasady i zakazy

Piosenkarka Amanda Palmer zgromadziła 1,2 mln dolarów na nagranie płyty i trasę koncertową. Reżyser filmowy David Fincher sfinansował film animowany. W październiku br. twórca gier RPG zebrał prawie cztery miliony dolarów od ponad 73 tys. osób. Według danych przedstawicieli strony około 10 proc. filmów przyjętych na festiwale filmowe Sundance i Tribeca zostało sfinansowanych przez portal Kickstarter. Do niedawna, by projekt został przyjęty na stronę, wśród autorów musiał być obywatel Stanów Zjednoczonych. Od listopada Kickstarter ma również stronę brytyjską – w pierwszym tygodniu trafiło tam 171 projektów, które zebrały łącznie ponad pół miliona funtów.

Pełna wersja artykułu dostępna w 48 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mocni w głowie. Jak wspierać sportowców psychicznie?

Rozmowa z dr Zuzanną Gazdowską o tym, dlaczego sport stał się wyczerpujący psychicznie i jak ratować zawodników przed załamaniem.

Joanna Cieśla
12.08.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną