Świat

Zegar z Kaabą

Biznes pielgrzymkowy

materiały prasowe
Drugi co do wysokości budynek świata góruje nad Mekką – i jest ledwie cząstką ekstrawaganckiej architektury, której tworzeniu towarzyszy niszczenie historycznych miejsc i spychanie miejscowej ludności do slumsów.

Lśniący zielony dysk unosi się wysoko na nocnym niebie, rzucając poświatę na las minaretów, dźwigów i betonowych ram, który wydaje się rozciągać w nieskończoność. To największa tarcza zegarowa świata – zdobi nie tylko najwyższą na naszej planecie wieżę zegarową, lecz także budynek o największej, co podkreśla się z dumą, łącznej powierzchni stropów. Widoczny z odległości 30 km Abradż al-Bajt wznosi się, niczym Big Ben na sterydach, do wysokości 600 m nad świętym meczetem Mekki w duchowym sercu świata islamu.

Ten monstrualny pałacowy pastisz mieści liczne luksusowe hotele i mieszkania, poniżej których pięć kondygnacji zajmują galerie handlowe. Jego budowa, ukończona w ubiegłym roku, kosztowała 15 mld dolarów. Stanął w miejscu dawnej warowni ottomańskiej – kamiennej cytadeli zbudowanej w 1781 r. dla odstraszania bandytów.

Rozbiórka twierdzy Adżjada w 2002 r. wywołała międzynarod we oburzenie, do którego saudyjski minister ds. islamu odniósł się szybko i zwięźle: Nikt nie ma prawa wtrącać się w sprawy należące do kompetencji władz państwowych – oświadczył. Z powierzchni ziemi zmieciono nie tylko fortecę – wzgórze, na którym stała, również zniknęło.

Pełna wersja artykułu dostępna w 48 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną