Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Zegar z Kaabą

Biznes pielgrzymkowy

materiały prasowe
Drugi co do wysokości budynek świata góruje nad Mekką – i jest ledwie cząstką ekstrawaganckiej architektury, której tworzeniu towarzyszy niszczenie historycznych miejsc i spychanie miejscowej ludności do slumsów.

Lśniący zielony dysk unosi się wysoko na nocnym niebie, rzucając poświatę na las minaretów, dźwigów i betonowych ram, który wydaje się rozciągać w nieskończoność. To największa tarcza zegarowa świata – zdobi nie tylko najwyższą na naszej planecie wieżę zegarową, lecz także budynek o największej, co podkreśla się z dumą, łącznej powierzchni stropów. Widoczny z odległości 30 km Abradż al-Bajt wznosi się, niczym Big Ben na sterydach, do wysokości 600 m nad świętym meczetem Mekki w duchowym sercu świata islamu.

Ten monstrualny pałacowy pastisz mieści liczne luksusowe hotele i mieszkania, poniżej których pięć kondygnacji zajmują galerie handlowe. Jego budowa, ukończona w ubiegłym roku, kosztowała 15 mld dolarów. Stanął w miejscu dawnej warowni ottomańskiej – kamiennej cytadeli zbudowanej w 1781 r. dla odstraszania bandytów.

Rozbiórka twierdzy Adżjada w 2002 r. wywołała międzynarod we oburzenie, do którego saudyjski minister ds. islamu odniósł się szybko i zwięźle: Nikt nie ma prawa wtrącać się w sprawy należące do kompetencji władz państwowych – oświadczył. Z powierzchni ziemi zmieciono nie tylko fortecę – wzgórze, na którym stała, również zniknęło.

Pełna wersja artykułu dostępna w 48 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną