Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Zegar z Kaabą

Biznes pielgrzymkowy

materiały prasowe
Drugi co do wysokości budynek świata góruje nad Mekką – i jest ledwie cząstką ekstrawaganckiej architektury, której tworzeniu towarzyszy niszczenie historycznych miejsc i spychanie miejscowej ludności do slumsów.

Lśniący zielony dysk unosi się wysoko na nocnym niebie, rzucając poświatę na las minaretów, dźwigów i betonowych ram, który wydaje się rozciągać w nieskończoność. To największa tarcza zegarowa świata – zdobi nie tylko najwyższą na naszej planecie wieżę zegarową, lecz także budynek o największej, co podkreśla się z dumą, łącznej powierzchni stropów. Widoczny z odległości 30 km Abradż al-Bajt wznosi się, niczym Big Ben na sterydach, do wysokości 600 m nad świętym meczetem Mekki w duchowym sercu świata islamu.

Ten monstrualny pałacowy pastisz mieści liczne luksusowe hotele i mieszkania, poniżej których pięć kondygnacji zajmują galerie handlowe. Jego budowa, ukończona w ubiegłym roku, kosztowała 15 mld dolarów. Stanął w miejscu dawnej warowni ottomańskiej – kamiennej cytadeli zbudowanej w 1781 r. dla odstraszania bandytów.

Rozbiórka twierdzy Adżjada w 2002 r. wywołała międzynarod we oburzenie, do którego saudyjski minister ds. islamu odniósł się szybko i zwięźle: Nikt nie ma prawa wtrącać się w sprawy należące do kompetencji władz państwowych – oświadczył. Z powierzchni ziemi zmieciono nie tylko fortecę – wzgórze, na którym stała, również zniknęło.

Pełna wersja artykułu dostępna w 48 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Mieszkania: ani kupić, ani wynająć. Prawdziwy dramat, fałszywe recepty władzy

Załamanie na rynku nieruchomości to społeczny dramat. Idealny temat na kampanię wyborczą. Po klęsce Mieszkania Plus rząd obiecuje tańsze kredyty, zapowiada walkę z patodeweloperami i zagranicznymi funduszami, które wykupują całe bloki. I diagnozy są tu fałszywe, i recepty.

Cezary Kowanda
04.02.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną