„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Zegar z Kaabą

Biznes pielgrzymkowy

materiały prasowe
Drugi co do wysokości budynek świata góruje nad Mekką – i jest ledwie cząstką ekstrawaganckiej architektury, której tworzeniu towarzyszy niszczenie historycznych miejsc i spychanie miejscowej ludności do slumsów.

Lśniący zielony dysk unosi się wysoko na nocnym niebie, rzucając poświatę na las minaretów, dźwigów i betonowych ram, który wydaje się rozciągać w nieskończoność. To największa tarcza zegarowa świata – zdobi nie tylko najwyższą na naszej planecie wieżę zegarową, lecz także budynek o największej, co podkreśla się z dumą, łącznej powierzchni stropów. Widoczny z odległości 30 km Abradż al-Bajt wznosi się, niczym Big Ben na sterydach, do wysokości 600 m nad świętym meczetem Mekki w duchowym sercu świata islamu.

Ten monstrualny pałacowy pastisz mieści liczne luksusowe hotele i mieszkania, poniżej których pięć kondygnacji zajmują galerie handlowe. Jego budowa, ukończona w ubiegłym roku, kosztowała 15 mld dolarów. Stanął w miejscu dawnej warowni ottomańskiej – kamiennej cytadeli zbudowanej w 1781 r. dla odstraszania bandytów.

Rozbiórka twierdzy Adżjada w 2002 r. wywołała międzynarod we oburzenie, do którego saudyjski minister ds. islamu odniósł się szybko i zwięźle: Nikt nie ma prawa wtrącać się w sprawy należące do kompetencji władz państwowych – oświadczył. Z powierzchni ziemi zmieciono nie tylko fortecę – wzgórze, na którym stała, również zniknęło.

Pełna wersja artykułu dostępna w 48 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Ja My Oni

Przegrasz czy wygrasz, wracaj do domu. Czyli jak sobie radzić z porażką i sukcesem

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną