Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Narodziny słońc

Kosmiczne zderzenia

materiały prasowe
Badacze nieba zaglądają na gwiezdną porodówkę. Pomaga im w tym niezwykły teleskop, który obserwuje kosmos z pokładu samolotu.

Słońca to gwiazdy, które przychodzą na świat w ciemnościach. Wszystkie gwiazdy migoczące na nocnym niebie powstały kiedyś w pozbawionych światła obłokach molekularnych, wędrujących po bezkresach Drogi Mlecznej. Temperatura w upiornych, ciemnych obłokach osiąga minus 250 stopni Celsjusza – nie są więc cieplejsze niż sam kosmos. Ich gęstość jest na początku niemal równie niska jak gęstość próżni – mają objętość Oceanu Spokojnego, a zawierają ledwie jeden gram wodoru.

To właśnie z tych rozproszonych atomów gazu powstają słońca. Proces przekształcania się rzadkich, lodowatych oparów mgły w zwarte, gorące gwiazdy trwa całe wieki. Zachodzi wówczas, gdy obłoki gazu i pyłu zagęszczają się w jednym miejscu. Zawarte w nich cząsteczki gazu przyciągają się wzajemnie, pędząc ku sobie z prędkością naddźwiękową. Na końcu rosnąca kula gazowa się zapada, jądra wodoru łączą się ze sobą i rozbłyskuje gwiezdny ogień.

Tyle teoria oparta na symulacji komputerowej – narodzin i dorastania słońc nikt jeszcze nie widział. Ku rozpaczy badaczy nieba wszystkie te procesy w dużej mierze przebiegają w ukryciu. Obłoki gazu i pyłu otaczają dojrzewające słońca niczym kokon ochronny. Na zewnątrz nie przedostaje się żaden promień światła. Dlatego dokładny przebieg procesu tworzenia się gwiazd do dziś pozostaje wielką zagadką.

Pełna wersja artykułu dostępna w 48 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną