Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Małolaty za kraty

Czym skorupka nasiąknie

materiały prasowe
Dzieci popełniały i popełniają przestępstwa, a dorośli nadal toczą dyskusję: karać młodocianych przestępców czy wychowywać?

James Blake vel Blake Cameron, który stworzył fałszywą stronę internetową sprzedającą nieistniejący sprzęt elektroniczny, zarobił na tym 385,6 tys. dolarów. Ten pomysłowy 13-latek zajmuje pierwsze miejsce na liście najmłodszych oszustów Wielkiej Brytanii. Nie był ani pierwszym, ani jedynym dzieckiem, które wzbogaciło się w sposób niezgodny z prawem. Od najdawniejszych czasów rozpowszechnione jest przekonanie, że dzieci są niewinne, a zatem karać mogą je co najwyżej rodzice, używając pasa. Jednak same dzieci raz za razem obalają to twierdzenie, popełniając realne przestępstwa. Często na złą drogę sprowadza je fatalna sytuacja materialna rodziny, nierzadko przekraczają granice prawa na polecenie dorosłych, ale czasami działają też z własnej nieprzymuszonej woli. A społeczeństwo nie wie, jak postępować wobec tych, którzy okazali się wystarczająco dorośli, by kraść, grabić i zabijać, ale niedostatecznie dorośli, by odpowiadać za swoje czyny.

Bohaterowie Dickensa

W dawnych czasach problem przestępczości wśród nieletnich był równie poważny jak dziś. W Europie dzieci stawały przed sądem, orzekano wobec nich kary jak wobec dorosłych: za kradzież – odcięcie ręki lub nawet szubienica. Nie zawsze jednak kary wykonywano: bywało, że nad młodocianymi złoczyńcami litowano się i wypuszczano ich na wolność.

W XVIII w. londyńskie więzienie Newgate publikowało kalendarz, w którym zamieszczano opowieści o przestępstwach. W jednym z wydań znalazła się historia morderstwa popełnionego w przytułku dla biedoty. 13 maja 1748 r. 10-letni William York pokłócił się z pięcioletnią Susan. Dziewczynka wybiegła na ulicę, chłopiec pognał za nią, po drodze zabierając z kuchni nóż. Pokaleczył jej ręce, a następnie – jeszcze żywą – zakopał w kupie gnoju. Z zimną krwią zacierał ślady zbrodni: „Obmył nóż z krwi, odniósł do domu, usunął krew z odzieży, a ubranie dziewczynki ukrył w nieużywanym pomieszczeniu; następnie zszedł do sali jadalnej, gdzie spokojnie spożył śniadanie”. Został skazany na śmierć przez powieszenie, wypuszczono go jednak z uwagi na „tak niewinny wiek”.

Pełna wersja artykułu dostępna w 48 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną