„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Szpieg w krainie iluzji

Jak wkręcić Ajatollaha

materiały prasowe
Fałszywi hollywoodzcy filmowcy w 1979 r. pojechali do Iranu uratować amerykańskich zakładników. Ben Affleck ukazuje tę niezwykłą historię w thrillerze „Operacja Argo”.

Sprawa Amerykanów przetrzymywanych w Iranie po rewolucji islamskiej w 1979 roku? Ależ oczywiście, wszyscy znamy ten scenariusz i nie trzeba oglądać „Operacji Argo” (polska premiera 30 listopada – przyp. FORUM), aby wiedzieć, co się wówczas wydarzyło. Z jednej strony mamy dramat zakładników wziętych w amerykańskiej ambasadzie w Teheranie, coraz bardziej zatrwożonych, w miarę jak ich niewola się przedłuża. A z drugiej – pojedynek twarzą w twarz między ajatollahem Chomeinim a prezydentem Carterem… Tyle że film w reżyserii Bena Afflecka opowiada zupełnie o czym innym.

– Tę historię znaliśmy aż za dobrze – oświadcza już na wstępie twórca tego rewelacyjnego thrillera politycznego, o którym powinno być głośno przy okazji kolejnej oscarowej gali. – Scenarzysta Chris Terrio postanowił ujawnić zupełnie niedoceniany aspekt tego kryzysu. A więc zacznijmy jeszcze raz od początku.

Teheran, 4 listopada 1979 r. Setki aktywistów forsują ogrodzenie ambasady Stanów Zjednoczonych i biorą 52 członków personelu jako zakładników. Sześciu obywatelom amerykańskim udaje się uciec i znaleźć schronienie w ambasadzie Kanady. Agent CIA Tony Mendez otrzymuje misję wywiezienia ich z kraju ajatollahów. W tym celu układa niezwykły plan. Rozpoczyna w Hollywood przygotowania do nakręcenia wysokobudżetowego filmu science fiction, który ma być przykrywką uzasadniającą wysłanie do Iranu ekipy filmowców. W prasie branżowej pojawiają się ogłoszenia, krąży scenariusz, producent rzekomego filmu zatytułowanego „Argo” urządza konferencje prasowe… 

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną