Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Fikcyjne małżeństwo

Artur Mas - przywódca partii CIU, która wygrała wybory w Katalonii. Artur Mas - przywódca partii CIU, która wygrała wybory w Katalonii. LLUIS GENE / AFP

Nacjonalistyczna centroprawicowa CIU wygrała wybory w Katalonii. Na czele regionalnego rządu stanie więc przywódca tej partii Artur Mas i, tak jak zapowiadał w czasie kampanii, w ciągu najbliższych czterech lat zapewne przeprowadzi referendum w sprawie niepodległości regionu. Zgodnie z planem Masa Katalonia w 2020 r. miałaby już być niezależna od Madrytu. Jako samodzielne państwo ma radzić sobie znacznie lepiej niż pogrążona od kilku lat w kryzysie Hiszpania. A dzięki odseparowaniu i dobrze zarządzanemu budżetowi recesja przestanie zaglądać Katalończykom w oczy.

Liczący ponad 7,5 mln ludzi region już dziś ma sporą autonomię. Oprócz własnego języka ma swoje szkoły, szpitale, policję, więzienia i instytucje kulturalne. Jest też jednym z bogatszych w całej Hiszpanii, ale Katalończycy od dawna twierdzą, że rząd w Madrycie zabiera mu zbyt dużo podatków. Do wspólnego worka Barcelona co roku musi włożyć ok. 18 mld euro, co stanowi 9 proc. PKB kraju. To zbyt wiele – mówią Katalończycy i, tak jak Baskowie, chcą samodzielnie zbierać podatki. Magnesem dla niepodległości miała też być szybka integracja z Unią, ale po tym, jak Bruksela oświadczyła, że raczej nie powita z radością nowej ojczyzny, ten argument stracił na znaczeniu. Tym bardziej że dzisiaj, zgodnie z hiszpańską konstytucją, prawo do ogłoszenia legalnego referendum ma tylko Madryt. A ten wszelkimi sposobami próbuje pokrzyżować plany Masa. Problem tylko w tym, że nawet jeśli Madryt ogłosi, że rozwód jest nielegalny, to małżeństwo i tak będzie już fikcją.

Polityka 48.2012 (2885) z dnia 28.11.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

USA: jak kraj emigrantów zamykał się na emigrantów. Miało powstać „lepsze społeczeństwo”

Granica z Meksykiem jest tłem sporu Republikanów z Demokratami o pomoc dla Ukrainy. Jak się kształtowała w przeszłości polityka imigracyjna USA?

Andrzej Krawczyk
13.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną