„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Topowi jajogłowi 2012

Lista największych intelektualistów. Myląca

Amerykański magazyn polityczny FOREIGN POLICY od lat ogłasza na koniec roku swoją setkę najbardziej nowatorskich umysłów świata. Magazyn reklamuje swój ranking nieco mylącą nazwą listy największych intelektualistów, a tych akurat jest na topie topu FP jak na lekarstwo, przynajmniej w tradycyjnym znaczeniu tego określenia.

Lista FP co roku zmienia się dość mocno i nic dziwnego, bo jest reakcją na bieżące wydarzenia na, nazwijmy to, rynku idei. Trzeba mieć jakiś nowatorski pomysł albo skupić na sobie uwagę światowej (czy też, skromniej mówiąc, magazynowej) publiki. W zeszłym roku światło reflektora padło na ludzi związanych z tak zwaną Arabską Rewolucją. W tym roku na panią Aung San Suu Kyi wespół z reformatorskim prezydentem Birmy Thein Seinem. Nie są to naturalnie żadni jajogłowi, lecz odważni politycy pragnący zmieniać swój kraj na lepsze.

W pierwszej dwudziestce intelektualistów też nie znajdziemy, za to znajdziemy prodemokratycznego prezydenta Tunezji Moncefa Marzouki, państwa Clintonów, Baracka Obamę, a także pasjonata transportu przyszłości Sebastiana Thruna i państwa Gates jako filantropów. Tak naprawdę wyniki plebiscytu FP pokazują nie to, kto na świecie ma łeb jak sklep, ale co jest modne w świecie idei wśród głosujących.

Nie sposób tego traktować jako jakiejś wyroczni, ale nie należy też ignorować. Choćby z czystej ciekawości, co/kto się podoba setkom tysięcy uczestnikom plebiscytu. Z pewnością warto tam zajrzeć, by się czegoś dowiedzieć. Mnie też wiele topowych ponoć nazwisk wcześniej nic nie mówiło i cieszę się, że teraz wiem coś np. o trzech panach, działaczu, ekonomiście i fizyku, którzy mieli uczciwość powiedzieć, że zmienili zdanie w ważnych dla nich sprawach (nr 10 na liście).

Cieszę się z wygranej Birmańczyków, ale cieszyłbym się jeszcze bardziej, gdyby numerem jeden okazała się Pakistanka Malala Yousfazai. Ta dzielna piętnastolatka rzuciła wyzwanie umysłowym dinozaurom, którzy odmawiają kobietom prawa do nauki. Prosta idea Malali, dla nas tak oczywista, w jej świecie jest śmiertelnie niebezpieczna. Dzięki pożytecznym zabawom takim jak plebiscyt FP uświadamiamy sobie, jak wiele jest do zrobienia w naszym ponoć ,,post-politycznym’’ świecie.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną