Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Świat

Więzień samego siebie

Ile z Piotra w Benedykcie

materiały prasowe
Znakomity teolog, błyskotliwy kaznodzieja, poliglota, wielki uczony i... bardzo kiepski papież – tak watykanista Marco Politi ocenia Benedykta XVI.

Jak to się dzieje, że katolicka potęga światowa wpada pod zwierzchnictwem niemieckiego papieża z jednego kryzysu w drugi? Watykanista Marco Politi twierdzi, że Benedykt XVI jest skromnym, zdyscyplinowanym człowiekiem, ale nie nadaje się na papieża. Wczesnym popołudniem 19 kwietnia 2005 r. niemiecki kardynał Joseph Ratzinger zostaje wybrany 264 następcą św. Piotra, głową Kościoła rzymskokatolickiego. Nadaje sobie imię Benedykta XVI i prezentuje się wiwatującym tłumom na placu Świętego Piotra nieśmiało, prawie bojaźliwie: Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie, prostego, skromnego pracownika Winnicy Pańskiej…

„Jesteśmy papieżem” – taki tytuł nosił ówczesny komentarz w niemieckiej gazecie „Bild”. Wyrażał euforyczny nastrój, jaki wtedy opanował wielu rodaków tego wówczas 78-letniego teologa. Niemcom udało się zjednoczenie, a teraz jeszcze dostali swojego papieża. Cały naród jest dumny!

Jednak już niedługo potem naród zauważa – a przynajmniej ta jego część, która ma jeszcze styczność z Kościołem katolickim – że ów skromny pracownik Winnicy Pańskiej jest człowiekiem bardzo surowym, reprezentuje postawę autorytarno-konserwatywną. Ten oczytany poliglota, dogmatyk, nie chce słyszeć o reformach w swoim Kościele. Głosi swym owieczkom czystą, głęboką wiarę, pobożność i posłuszeństwo, zdecydowanie natomiast odrzuca wszelkie żądania demokratycznego udziału świeckich, kobiet czy homoseksualistów w decyzjach światowej wspólnoty wiernych. – Kościół nie jest żadną partią ani klubem – mówi. – Jego głęboko zakorzeniona i niezmienna struktura nie jest demokratyczna, tylko sakramentalna, a więc hierarchiczna.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 49 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Nauka

Autorzy artykułów naukowych zaskakująco często się mylą. I co z tego?

Badacze bardzo często przedstawiają odkrycia, wnioski z badań i efekty eksperymentów, które okazują się fałszywe. Nauka ma jednak wbudowane rozmaite mechanizmy ich korekty. I pozostaje najlepszym sposobem na zdobywanie rzetelnej wiedzy o świecie.

Rafał Zwolak
29.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną