Świat

Więzień samego siebie

Ile z Piotra w Benedykcie

materiały prasowe
Znakomity teolog, błyskotliwy kaznodzieja, poliglota, wielki uczony i... bardzo kiepski papież – tak watykanista Marco Politi ocenia Benedykta XVI.

Jak to się dzieje, że katolicka potęga światowa wpada pod zwierzchnictwem niemieckiego papieża z jednego kryzysu w drugi? Watykanista Marco Politi twierdzi, że Benedykt XVI jest skromnym, zdyscyplinowanym człowiekiem, ale nie nadaje się na papieża. Wczesnym popołudniem 19 kwietnia 2005 r. niemiecki kardynał Joseph Ratzinger zostaje wybrany 264 następcą św. Piotra, głową Kościoła rzymskokatolickiego. Nadaje sobie imię Benedykta XVI i prezentuje się wiwatującym tłumom na placu Świętego Piotra nieśmiało, prawie bojaźliwie: Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie, prostego, skromnego pracownika Winnicy Pańskiej…

„Jesteśmy papieżem” – taki tytuł nosił ówczesny komentarz w niemieckiej gazecie „Bild”. Wyrażał euforyczny nastrój, jaki wtedy opanował wielu rodaków tego wówczas 78-letniego teologa. Niemcom udało się zjednoczenie, a teraz jeszcze dostali swojego papieża. Cały naród jest dumny!

Jednak już niedługo potem naród zauważa – a przynajmniej ta jego część, która ma jeszcze styczność z Kościołem katolickim – że ów skromny pracownik Winnicy Pańskiej jest człowiekiem bardzo surowym, reprezentuje postawę autorytarno-konserwatywną. Ten oczytany poliglota, dogmatyk, nie chce słyszeć o reformach w swoim Kościele. Głosi swym owieczkom czystą, głęboką wiarę, pobożność i posłuszeństwo, zdecydowanie natomiast odrzuca wszelkie żądania demokratycznego udziału świeckich, kobiet czy homoseksualistów w decyzjach światowej wspólnoty wiernych. – Kościół nie jest żadną partią ani klubem – mówi. – Jego głęboko zakorzeniona i niezmienna struktura nie jest demokratyczna, tylko sakramentalna, a więc hierarchiczna.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 49 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną