Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Zanim ruszy gilotyna

Dokąd zmierza Kair

materiały prasowe
Jeszcze nie jest za późno, demokrację w Egipcie można ocalić – laureat Pokojowej Nagrody Nobla Mohamed ElBaradei obawia się nowej dyktatury.

Prezydent Mohamed Mursi przyznał sobie bardzo szerokie kompetencje. Zamach stanu?Mohamed ElBaradei: Zagarnął całą władzę. Nawet faraon nie miał takich kompetencji, a co dopiero Hosni Mubarak. To prawdziwa katastrofa – szyderstwo z rewolucji, której przecież zawdzięcza swój urząd. Akt, który każe obawiać się najgorszego.

Zawsze uchodził pan za dyplomatę, człowieka bardzo powściągliwego. Dlaczego teraz uderza pan w tak dramatyczne tony? Jeden z czołowych przedstawicieli Bractwa Muzułmańskiego twierdzi, że ustawy dające takie prerogatywy będą obowiązywać wyłącznie do momentu, gdy w życie wejdzie nowa konstytucja.
Musimy na to spojrzeć w kontekście prawie dwuletniego okresu przejściowego. Nie mamy funkcjonującego parlamentu, Mursi jeszcze przed miesiącami przywłaszczył sobie władzę ustawodawczą. Teraz zdecydował, że nieuprawniony jest jakikolwiek sprzeciw wobec wydanych przez niego ustaw, że może on podjąć każde działanie w celu zachowania bezpieczeństwa narodowego. Już bardziej absolutna władza być nie może. A zgromadzenie, które ma uchwalić konstytucję –  ta ponura zbieranina może nas popchnąć w mroki średniowiecza!

Prawie wszyscy liberalni i chrześcijańscy członkowie parlamentu wycofali się. Dlaczego?
Bo mamy powody, żeby się obawiać, że Bracia Muzułmańscy chcą przeforsować dokument o wyraźnie islamistycznym charakterze, w którym rola kobiet i mniejszości będzie marginalizowana. Kto ma ochotę być członkiem takiego klubu? Ktoś chce zakazać muzyki, bo rzekomo narusza szarijat; kto inny zaprzecza istnieniu Holocaustu, jeszcze inny otwarcie wypowiada się przeciw demokracji.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 49 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną