Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Zanim ruszy gilotyna

Dokąd zmierza Kair

materiały prasowe
Jeszcze nie jest za późno, demokrację w Egipcie można ocalić – laureat Pokojowej Nagrody Nobla Mohamed ElBaradei obawia się nowej dyktatury.

Prezydent Mohamed Mursi przyznał sobie bardzo szerokie kompetencje. Zamach stanu?Mohamed ElBaradei: Zagarnął całą władzę. Nawet faraon nie miał takich kompetencji, a co dopiero Hosni Mubarak. To prawdziwa katastrofa – szyderstwo z rewolucji, której przecież zawdzięcza swój urząd. Akt, który każe obawiać się najgorszego.

Zawsze uchodził pan za dyplomatę, człowieka bardzo powściągliwego. Dlaczego teraz uderza pan w tak dramatyczne tony? Jeden z czołowych przedstawicieli Bractwa Muzułmańskiego twierdzi, że ustawy dające takie prerogatywy będą obowiązywać wyłącznie do momentu, gdy w życie wejdzie nowa konstytucja.
Musimy na to spojrzeć w kontekście prawie dwuletniego okresu przejściowego. Nie mamy funkcjonującego parlamentu, Mursi jeszcze przed miesiącami przywłaszczył sobie władzę ustawodawczą. Teraz zdecydował, że nieuprawniony jest jakikolwiek sprzeciw wobec wydanych przez niego ustaw, że może on podjąć każde działanie w celu zachowania bezpieczeństwa narodowego. Już bardziej absolutna władza być nie może. A zgromadzenie, które ma uchwalić konstytucję –  ta ponura zbieranina może nas popchnąć w mroki średniowiecza!

Prawie wszyscy liberalni i chrześcijańscy członkowie parlamentu wycofali się. Dlaczego?
Bo mamy powody, żeby się obawiać, że Bracia Muzułmańscy chcą przeforsować dokument o wyraźnie islamistycznym charakterze, w którym rola kobiet i mniejszości będzie marginalizowana. Kto ma ochotę być członkiem takiego klubu? Ktoś chce zakazać muzyki, bo rzekomo narusza szarijat; kto inny zaprzecza istnieniu Holocaustu, jeszcze inny otwarcie wypowiada się przeciw demokracji.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 49 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną