Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Bicz na prasę

Lord Brian Leveson prezentuje raport kończący dochodzenie po skandalu wokół działań dziennika „News of the World”. Lord Brian Leveson prezentuje raport kończący dochodzenie po skandalu wokół działań dziennika „News of the World”. Paul Hackett/Reuters / Forum

Pierwszy od XVII w. niezależny nadzór nad brytyjską prasą i potężne kary finansowe za łamanie etyki – to rekomendacje komisji lorda Levesona, która liczącym 2 tys. stron raportem zakończyła roczne dochodzenie po skandalu wokół działań dziennika „News of the World”. Jak podkreślił sędzia Leveson, było to już siódme publiczne dochodzenie w sprawie mediów w ciągu 70 lat i wszystkie zakończyły się bez rezultatów. Teraz ma być inaczej.

Komisję Levesona w 2011 r. powołał brytyjski premier David Cameron, gdy na jaw wyszły praktyki stosowane przez „News of the World” – gazeta m.in. włamała się do poczty głosowej zamordowanej nastolatki, dziennikarze systematycznie podsłuchiwali rozmowy telefoniczne. Po tym skandalu właściciel gazety miliarder Rupert Murdoch zamknął istniejący od 1843 r. tytuł. Premier Cameron jeszcze przed publikacją raportu obiecał, że wdroży rekomendacje Levesona, bez względu na ich treść. Teraz próbuje się wycofać, bo jak większość torysów, jest przeciwny rządowej regulacji mediów. Takich regulacji chcą natomiast jego koalicyjni partnerzy z Partii Liberalno-Demokratycznej. „Za” jest również Partia Pracy. Jeśli część torysów zbuntuje się przeciwko Cameronowi i poprze propozycje Levesona, koalicji grozi upadek.

Polityka 49.2012 (2886) z dnia 05.12.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną