Świat

Rozmowy kontrolowane

Shakil Afridi głoduje w peszewarskim więzieniu. Shakil Afridi głoduje w peszewarskim więzieniu. Mouhammad Rauf/AFP / EAST NEWS

Najsłynniejszy lekarz Pakistanu głoduje. Shakil Afridi przestał jeść w proteście przeciwko warunkom, w jakich jest przetrzymywany: osadzonemu w peszewarskim więzieniu nie wolno opuszczać izolatki, widywać się z rodziną i prawnikami ani rozmawiać przez telefon. To kara za to, że wcześniej więzień przekupił strażników i z dostarczonej przez nich komórki udzielił telewizji Fox News wywiadu, w którym ostro skrytykował rodzimą agencję szpiegowską.

Afridi, przez kilka lat tajny współpracownik CIA, stał się znany na całym świecie w maju zeszłego roku, kiedy komandosi z Navy SEALs zabili Osamę ibn Ladena. Według nieoficjalnych informacji, to właśnie zainicjowana przez Afridiego fałszywa kampania szczepień w Abbottabadzie pozwoliła pobrać próbki DNA od krewnych terrorysty i upewnić się, gdzie dokładnie przebywa. Amerykanie nie zapewnili jednak bezpieczeństwa swojemu agentowi: lekarz został aresztowany już dzień po ich akcji i oskarżony o zdradę stanu. W pokazowym procesie skazano go na 33 lata więzienia, formalnie za wspomaganie islamistycznej bojówki. Talibowie ogłosili jednak publicznie, że nie mają z Afridim nic wspólnego, a jeżeli kiedyś będą mieli okazję, to go zabiją.

Polityka 49.2012 (2886) z dnia 05.12.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną