Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Rozmowy kontrolowane

Shakil Afridi głoduje w peszewarskim więzieniu. Shakil Afridi głoduje w peszewarskim więzieniu. Mouhammad Rauf/AFP / EAST NEWS

Najsłynniejszy lekarz Pakistanu głoduje. Shakil Afridi przestał jeść w proteście przeciwko warunkom, w jakich jest przetrzymywany: osadzonemu w peszewarskim więzieniu nie wolno opuszczać izolatki, widywać się z rodziną i prawnikami ani rozmawiać przez telefon. To kara za to, że wcześniej więzień przekupił strażników i z dostarczonej przez nich komórki udzielił telewizji Fox News wywiadu, w którym ostro skrytykował rodzimą agencję szpiegowską.

Afridi, przez kilka lat tajny współpracownik CIA, stał się znany na całym świecie w maju zeszłego roku, kiedy komandosi z Navy SEALs zabili Osamę ibn Ladena. Według nieoficjalnych informacji, to właśnie zainicjowana przez Afridiego fałszywa kampania szczepień w Abbottabadzie pozwoliła pobrać próbki DNA od krewnych terrorysty i upewnić się, gdzie dokładnie przebywa. Amerykanie nie zapewnili jednak bezpieczeństwa swojemu agentowi: lekarz został aresztowany już dzień po ich akcji i oskarżony o zdradę stanu. W pokazowym procesie skazano go na 33 lata więzienia, formalnie za wspomaganie islamistycznej bojówki. Talibowie ogłosili jednak publicznie, że nie mają z Afridim nic wspólnego, a jeżeli kiedyś będą mieli okazję, to go zabiją.

Polityka 49.2012 (2886) z dnia 05.12.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Dlaczego książki drożeją, a księgarnie upadają? Na rynku dzieje się coś dziwnego

Co trzy dni znika w Polsce jedna księgarnia. Rynek wydawniczy to materiał na poczytny thriller.

Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
18.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną