Wielka Brytania - wszystkie oczy na księżną
Jak światowe i brytyjskie tabloidy żyją dziś ciążą Catherine, tak przed 30 laty rozpisywały się o ciężarnej Lady Dianie (na fotografii w ciąży z księciem Williamem, 1982 r.). Dopiero po latach wyszły na jaw tajemnice książęcej pary, w tym problemy z odżywianiem Diany czy romanse obojga małżonków. Na początku tego związku, po "ślubie stulecia", jak okrzyknięto ceremonię, Diana i Karol tworzyli wizerunek szczęśliwej pary. Po narodzinach Williama, księżna cierpiała na depresję poporodową (sam poród był dla niej dość wyczerpujący, trwał 16 godzin).
Po tragicznej śmierci Diany, pojawiły się informacje, że w chwili wypadku księżna też była w ciąży.
Obecnie media rozpisują się o imionach dla przyszłego potomka Catherine i Williama. Podobno, jeśli urodzi się dziewczynka, ma nosić imię Elżbieta Diana (po prababce i babce). Imię dla chłopca pozostaje tajemnicą.
Więcej o monarchii brytyjskiej>>
Japonia – w oczekiwaniu na chłopca
Japonia aż 40 lat czekała na narodziny męskiego potomka rodziny cesarskiej. Wielkie nadzieje pokładano w małżeństwie księcia Naruhito i jego żony Masako, choć w jej żyłach nie płynie błękitna krew. Książę jest - zgodnie z japońską tradycją – pierwszym następcą tronu po swoim ojcu, obecnie panującym cesarzu Akihito. W 2001 r., po ośmiu latach oczekiwania na potomstwo (i jednym poronieniu) Masako zamiast upragnionego przez cesarską rodzinę chłopca, urodziła dziewczynkę Aiko. Od lat krążą plotki, że kłopoty z zapewnieniem męskiego potomka, Masako przypłaciła głęboką depresją.
Po narodzinach Aiko w Japonii przetoczyła się dyskusja o tym, czy na wzór brytyjski nie należałoby zmienić prawa tak, by na tronie zasiadać mogły również kobiety. Rozterki te zostały przerwane 6 września 2006 r., kiedy – przez nomen omen cesarskie cięcie - urodził się Hisahito, czyli syn księcia Akishino, brata Naruhito. Obecnie Hisahito jest trzeci w kolejce do cesarskiego tronu.
Holandia – małżonek ze skazą
Pojawienie się w życiu holenderskiego następcy tronu Willema-Alexandra Argentynki Máximy Zorreguiety wywołało na tamtejszym dworze spore poruszenie. Mniejszym problemem był fakt, że piękna Máxima nie pochodziła z arystokracji, emocje budził raczej jej ojciec, były minister w rządzie argentyńskiego dyktatora Jorge Videli. Podczas ceremonii ślubnej w 2002 r. pannie młodej nie towarzyszyli rodzice. Rok później na świat przyszła księżniczka Katarzyna Amalia, następczyni holenderskiego tronu.
Na holenderskim dworze to nie pierwszy kłopotliwy ślub i nie pierwszy mezalians. Obecna królowa Beatrycze, matka wspomnianego Willema-Alexandra w 1965 r. poślubiła byłego członka Hitlerjugend i Wermahtu, niemieckiego dyplomatę Clausa van Amsberga, co wywołało w Holandii powszechne oburzenie. W dodatku był to pierwszy przypadek, by osoba, która miała zasiąść na holenderskim tronie poślubiła niebłękitnokrwistego kandydata. W dniu ślubu do ślubnego powozu wrzucono bombę dymną. Na szczęście nic poważnego się nie stało, a małżeństwo okazało się szczęśliwe. Z czasem Claus zdobył również serca podwładnych.
Gdzie następcy europejskich tronów szukają par>>
Szwecja - córka popularniejsza od ojca
Wiadomość o ciąży księżnej Wiktorii, latem 2011 r., następczyni szwedzkiego króla Karola Gustawa, zelektryzowała podwładnych na tyle, że tuż po jej ogłoszeniu, oficjalna strona internetowa królewska przestała działać ze względu na ogromny ruch na serwerach. Trudno się temu dziwić, księżniczka od dawna cieszy się w Szwecji ogromną popularnością (Szwedzi woleliby nawet, by jej ojciec abdykował na jej rzecz), a popularności nie zaszkodził ślub z mężczyzną z ludu, jej osobistym trenerem Danielem Westlingiem).
Narodziny córki książęcej pary Stelli (przyszłej następczyni tronu) ogłoszono w lutym 2012 r. Jej tata relacjonował, że choć był zdenerwowany porodem, osobiście przeciął pępowinę córeczce. Z okazji narodzin Stelli wystrzelono 21 salw armatnich.
Zasada, że następcami szwedzkiego tronu może być zarówno męski, jak i żeński potomek funkcjonuje tu dopiero od 1980 r. Wiktoria od lat przygotowana jest do tej roli, uczestnicząc w oficjalnych spotkaniach, wizytach i uroczystościach.
Więcej o ślubie Wiktorii i Daniela>>
Monako - pary nie do pary
Gdy Grace Kelly, gdy poznała księcia Rainera III panował już w Monako. Ona, uznana już aktorka, on arystokrata skoligacony z największymi rodami świata. Ale nie takie mezalianse widział monakijski dwór. Matka Rainera, Charlotte, która była nieślubnym dzieckiem panującego księcia Ludwika (potem uznanym) zrzekła się prawa do tronu na rzecz syna. Zresztą skandali, nieślubnych dzieci i romansów w rodzinie Grimaldich było więcej, tyle że nie odnosiły się one do Grace Kelly i księcia Rainera, lecz dzieci, które urodziły się z tego związku: Karoliny, Stefanii i obecnego księcia Monako Alberta.
W przypadku tego ostatniego tuż przed jego ślubem wyszło na jaw, że miewał on liczne romanse, ma dwójkę nieślubnych dzieci, a prasa rozpisywała się, że narzeczona, południowoafrykańska pływaczka Charlene Wittstock chciała uciec z Monako. Ślubne zdjęcia pary nie pozostawiają złudzeń, że dla panny młodej był to szczęśliwy dzień.
Norwegia - 30 lat bez dziecka na dworze królewskim
Nie tylko na japońskim dworze długo oczekiwano na potomka. W norweskiej rodzinie królewskiej przez 30 lat - do 2003 r. nie pojawiło się żadne dziecko. Dopiero narodziny córki księżniczki Marty Ludwiki przerwały złą passę. Mała Maud Andżelika jest piątą w kolejności do norweskiego tronu (m. in. po swym wujku, księciu Haakonie i matce).
Jego Królewska Wysokość Haakon nie jest pierwszych, ani pewnie ostatnim królewskim potomkiem, który wywołał poruszenie swym wyborem serca. W jego przypadku nie spodobała się przeszłość jego małżonki, obecnej Jej Królewskiej Wysokości Mette-Marit, która w posagu wniosła nieślubne dziecko ze związku z człowiekiem oskarżonym o posiadanie i handel narkotykami. Córka Haakona i Mette-Marit, urodzona w 2004 r. Ingrid Aleksandra jest druga w kolejce do królewskiego tronu, a jej brat Sverre Magnus trzecim.
Z wizytą na norweskim dworze królewskim>>
JORDANIA - ukochana królowa
Królowa Rania jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w świecie arabskim, od lat działa zresztą na rzecz równouprawnienia kobiet i tolerancji religijnej. Jej pojawienie się u boku Abd Allaha ibd Husajna było może mniejszą sensacją niż w kilku wspomnianych europejskich przypadkach, ale fakt, że jest Palestynką z pochodzenia, a ślub zawarty w ekspresowym tempie (zaledwie 5 miesięcy od poznania) w tej części świata też nie pozostały bez komentarza.
Rania szybko podbiła serca poddanych, zarówno jako żona króla (po kilku latach i jej przyznano królewski tytuł), matka jego czworga dzieci, ale także działaczka społeczna, wielokrotnie nagradzana. Jest najmłodszą na świecie królową, i wzorem dla wielu kobiet na Bliskim Wschodzie.
Sylwetka królowej Ranii