Świat

Teraz Warszawa

Kolejny szczyt klimatyczny odbędzie się za rok w Warszawie. Kolejny szczyt klimatyczny odbędzie się za rok w Warszawie. Li Muzi/Xinhua/ZUMAPRESS.com / Forum

Obrady trwały o dzień dłużej, bo do ostatniej minuty walczono w stolicy Kataru, Dausze, o każde słowo w końcowym porozumieniu. Rezultat najważniejszy Szczytu Klimatycznego ONZ – nadal obowiązuje Protokół z Kioto, przyjęte w 1997 r. porozumienie nakładające na państwa rozwinięte obowiązek redukcji gazów cieplarnianych. Protokół miał wygasnąć z końcem tego roku, a ponieważ brakowało nowego porozumienia, groziło załamanie w kwestii nowej globalnej zgody co do ratowania klimatu.

Udało się uniknąć dyplomatycznej katastrofy, nie uzyskano jednak żadnego postępu w sprawie zasadniczej – zmiany klimatyczne przyspieszają, a w możliwość stabilizacji wzrostu temperatury o 2 st. C w stosunku do epoki przedprzemysłowej nikt już chyba nie wierzy.

Kolejny szczyt klimatyczny odbędzie się za rok w Warszawie. Dla części obserwatorów to tak, jakby organizować konferencję o prawach człowieka w Korei Północnej. Bo Polska, obok USA, Kanady i Rosji, należy do najtwardszych hamulcowych, blokując systematycznie ustalenia, jakie mogłyby zaszkodzić naszej gospodarce. Jako gospodarz podejmujemy się historycznego zadania – to podczas przyszłorocznej konferencji mają ruszyć konkretne prace nad nowym globalnym porozumieniem w sprawie klimatu, które ma być przyjęte w 2015 r.

Polityka 50.2012 (2887) z dnia 12.12.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną